Anasayfa / Pedagoji / Cinsel İstismarda Modern Klinik Yaklaşım

Cinsel İstismarda Modern Klinik Yaklaşım

Mevcut durumda, konunun son dört dekatta birçok yönüyle ele alınmaya başladığı batı ülkelerinde çoğu Avrupa ülkesi hariç bu olgular kimi zaman klinik yaklaşımlarla tedavi edilmeye çalışılmıştır. Ülkemiz ve doğusundaki çoğu ülkede bu suçlu profiline ve suç etiyolojisine yönelik bilimsel çalışma olmadığı ve muhtemelen buna ikincil olarak klinik yaklaşım modelleri bulunmadığı dikkati çekmektedir. Klinik yaklaşımlar, üç temel önerme bağlamında şekillendirilmektedir.

Çocuk cinsel suçluluğunun yaygın olması, fail profilinin özgün olması ve çocuk cinsel suçluların bu suç türünü mükerreren gerçekleştirmeleri durumlarında; klinik yaklaşımın etkin olabilmesi için, uzun döneme yayılması, multidisipliner olması ve fail profilinin spesifik özelliklerine uygun olması beklenmektedir.

Cinsel uyarılma teorileri, istismar döngüleri ve relapsın önlenmesi kavramları tedavide belirleyici rol oynamaktadır. Tedavi basamakaları, bireysel özellikler, sapkın cinsel yönelim varlığı, istismarın inkarı veya küçümsenmesi, bilişsel distorsiyonlar, mağdurla empati, suç işleyiş biçimi, madde kullanımı ve öfke kontrolünü hedef almaktadır.

Çocuk cinsel suçluluğuna yönelik tedavi programlarının modernize edilmesi ihtiyacı ve girişimleri olmasına karşın bu programların önemli çoğunluğunun sadece fail karakterlerini hedef alan, yetişkin merkezli bilişsel-davranışsal modeller olduğu görülmektedir. Çocuk suçluluğunun bütün çeşitlerinin rehabilitasyonun da etkili olan aile temelli, çocuğun doğal çevresini kullanan tedavinin son yıllara kadar kabul görmediği de gözden kaçmamaktadır.

Toplum merkezli, aile,ev merkezli, birey merkezli tedavi programları olup etkinliklerin çok değişiklik gösterdiği görülmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarınızı Cinsel Tacizden Nasıl Koruyabilirsiniz

Cinsiyet toplumdaki en temel kategorilerden birisidir. Cinsiyeti belirleyen şey ise biyolojik yapıdır. Temelde cinsiyet rolleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir