Anasayfa / Aile / Cinsel Eğitimde Olumsuz Anne Baba Tutumları

Cinsel Eğitimde Olumsuz Anne Baba Tutumları

Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinsel organını ve karşı cinsi fark etmesiyle başlayan merak duygusunun yaş, cinsiyet ve olgunluk özellikleri dikkate alınarak giderilmesi ve kendi vücudu ile ilgili gelişmeler hakkında bilgilerin verilmesidir.

Cinsel eğitim, çocuk yetiştirmede dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Toplumumuzda bu konuyla ilgili tabuların yer alması, bu konuya yeterince önem verilmemesine neden olur.

Çocuklar 2-4 yaşlar arasında kendi bedeninin ve cinsiyetinin farkına varmaya başlar. Bu durum çocukta merak duygusunu tetikler ve ebeveynlerin cinsiyet ve cinsellikle ilgili bir takım sorularla karşı karşıya kalmasına neden olur.

Bu dönemde çocukların soruları cevaplanırken çok dikkat edilmelidir. Baskılayıcı ve yasaklayıcı tavır takınan aileler çocuklarında suçluluk duygusunun oluşmasına neden olabilir. Ayrıca çocuklar merakını zararlı, güvenilir olmayan, yanlış kaynaklardan gidermeye çalışabilir. Baskılayıcı ortamda yetişen çocuk, fırsat bulduğu anlarda cinselliği abartarak yaşayabilir.

Cezalandırıcı tutumu benimseyen anne babalar çocuklarına baskılayıcı davrandıkları gibi onlara fiziksel ve ruhsal zararlar da verebilir. Merakından dolayı ayıplanan, dövülen çocuklarda sağlıklı bir cinsel gelişim görülmeyebilir. Bu durum ilerde kişinin evliliğini ve cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Sorulan soru ne olursa olsun asla yalan söylenmemeli, soru çocuğun yaşına uygun şekilde cevaplanmalıdır. Doğru olmayan cevaplar çocuğun merak duygusunu gidermediği gibi yalan söyleme gibi olumsuz alışkanlıklara neden olabilir. Ayrıca ebeveynlere olan güveni de zedeler.

Küçük kız çocuklarını erkeklerden korkarak yetiştirmek ya da erkek çocuklarını karşı cinsle gerçekleşebilecek herhangi bir yakınlaşma için gereksiz cesaretlendirmek, yetişkinlikte kadın-erkek ilişkisini olumsuz etkileyebilir.

Anne babaların hataları onların sadece cinsel hayatını değil, aynı zamanda sosyal hayatını da etkiler. Homoseksüalite, biseksüalite gibi cinsel kimlik bozukluklarına; pedofili, zoofili, teşhircilik, röntgencilik gibi sapkın alışkanlıklara ve frijidite, iktidarsızlık gibi sorunlara yol açabilir.

Cinsel eğitimin önemi ebeveynler tarafından kavranması oldukça önemlidir. Çünkü ancak bu şekilde çocuklarını koruyucu tedbirler alabilir, çocuklarına duygularını ve arzularını kontrol etmeyi öğretebilir, onları uygun tarzda yetiştirip ahlaklı bir birey olmalarını sağlayabilirler.

Hakkında Mehtap KIZILBAĞLI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunuyum.

İlginizi Çekebilir

Siber Zorbalığın Psikolojik Etkileri

Günümüzde teknoloji ürünleri hayatımızda çok fazla yer edinmeye başladı. Bunlardan en önemlileri ise iletişim araçları. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir