Anasayfa » Aile » Cinsel Yaşam » Çiftlerin Cinsel Yaşamlarındaki En Sık Sorunlar

Çiftlerin Cinsel Yaşamlarındaki En Sık Sorunlar

Birçok çift cinsellik konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Birbirlerinden uzaklaşabilir, anlaşmazlıklarını çözmekte başarısızlığa uğrayabilir ya da ruhsuz bir boşluğun içerisinde kaybolabilirler; tüm bu ilişkisel problemler aşk hayatlarına yansır. Buna karşılık, seks hayatlarındaki zorlukları saptamak ve düzeltmek, yalnızca daha iyi seks getirmekle kalmaz; aynı zamanda da diğer sorunların çözümünü kolaylaştırır.

Çünkü bu denli zevk almanızı sağlayan birine karşı soğukluk ya da öfke hissetmek çok zordur. Dolayısıyla seks hayatındaki problemlerin çözümü, ilişkiyle ilgili sorunların çözümüne giden yolu da açacaktır. – canavar sonunda ehlileşmiştir. Partnerinizle seks yapmak hala eğlenceli olabilir; ancak partneriniz üstü kapalı bir şekilde görmezlikten gelirse eğer, özgürleştirici ya da isyankar olmaz.

Partnerlerden biri, cinsel birlikteliğin sıklığı ya da içeriği konusunda gizlice ya da alenen hoşnutsuzluk duyabilir. Bu durum birlikte yaşamı zorlaştıracak kırgınlıkların ya da coşku eksikliğinin oluşmasına yol açabilir. İlişkilerdeki en büyük anlaşmazlık, partnerlerden birinin diğeri için daimi bir hayal kırıklığı ve entropi kaynağı olmasıdır; çünkü partnerinizin tam olarak istediğiniz şeyleri yaptığını hayal edebilirsiniz – ama elbette ki asla o şekilde olmaz. Daha sıklıkla seks yapmak isteyen taraf cinsel arzularını ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bir strateji belirlemelidir. Aynı şekilde diğer taraf da partnerinin ihtiyaçlarını teslimiyet hissi olmadan karşılayabilmenin bir yolunu bulmalıdır.

Erkekler kadınlardan daha fazla cinsel birliktelik isterler şeklindeki ayrımın sebeplerinden biri ebeveynliktir. Feminizm konusunda bilinçli olan evliliklerde dahi, anneler çocuklarıyla daha fazla ilgilenirler. Bunun ötesinde derinlerdeki toplumsal beklentiler annelerin çocuklarıyla babalara kıyasla daha fazla vakit geçirmelerine yol açar. Çocukların varlıkları yalnızca ıslak çarşaflardan ibaret değildir; annenin çocuğuyla birlikteyken oynadığı rol basitçe seksilikten uzaktır. Annenin tek düşündüğü çocuğunun ihtiyaçlarıdır. Elinde fırsat varken ihtiyaç duyduğu cinsel arzuya her zaman ulaşabilmesi kolay değildir.

Birçok çiftin cinsel problemleri konu hakkında konuşmada yaşadıkları zorluklardan kaynaklanır. cinsel birlikteliğin tabu ya da ‘gereksiz’ olarak görüldüğü ailelerle büyümüş birçok insan var. Seksi hayatın bir parçası olarak görmezler, romantizme ve evliliğe cinsel bir kurum olarak yaklaşmazlar. Bu cinsel suskunluğun sonuçlarından birisi, taraflardan birinin partnerine seks teklifi yaparken reddedilme korkusu sebebiyle utanç hissetmesidir. Bu durum, yoğun bir şekilde ihanet ve reddedilme hislerinin yaşanmasına yol açar.

Partnerlerden biri cinselliği, onay, özgürlük ya da fetih aracı olarak görebilir – ki bunlardan hiçbiri sekste mevcut değildir. Kendinizi temelde çirkin ve arzu edilmeyen biri olarak görüyorsanız eğer, partneriniz kendinizi bir yabancının yapabileceği kadar çekici ve güzel hissettiremeyebilir. Cinsel açıdan baskıcı ailelerde yetişmiş birçok insan seksi özgürlükle ilişkilendirir. Düzenli ilişki kapsamındaki seks teslimiyet hissinin doğmasına yol açabilir – canavar sonunda ehlileşmiştir. Partnerinizle seks yapmak hala eğlenceli olabilir; ancak partneriniz üstü kapalı bir şekilde görmezlikten gelirse eğer, özgürleştirici ya da isyankar olmaz.

İlişkide taraflar cinselliğe ilgi duymayabilirler; dolayısıyla ilişkinin en önemli birleştirici unsurlarından birini kaybetmiş olurlar. Sekse ve birbirlerine olan ilgilerini kaybetmiş çiftlerin uygulayabilecekleri etkili yöntemler var; ancak her iki taraf da bu konuda sorun yaşıyorsa eğer, çözüm arayışına girmeyeceklerdir.

Çiftler sıklıkla ilişkilerini diğerleriyle kıyaslama tuzağına düşerler, filmlerde gördükleri tutkulu imgelerle dolu hayallere kapılırlar. Eğer cinselliğin tam anlamıyla dikkat dağıtıcı, spontane ya da yıkıcı olması gerekiyorsa, bir sonraki Çarşamba günü için iki tv dizisi arasına sıkıştırılmış bir orgazm programı elbette ki biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Öz güven probleminin altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Başarısızlık korkusu, aileden çok yakın birini kaybetmek, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum