Anasayfa » Aile » Boşanma » Çiftler, Boşanmaya Ne Zaman Karar Vermeli?

Çiftler, Boşanmaya Ne Zaman Karar Vermeli?

Çiftler, Boşanmaya Ne Zaman Karar Vermeli? Rüya gibi başlayan bir evliliğin bitmesini kimse istemez ama her yıl istatistikler göstermektedir ki boşanma oranları hızla artmakta ve çiftler bu konuyu daha çok düşünmekte ve boşanmaya karar verme aşamasında kafaları bir çok açıdan karışmaktadır. Bu nedenle çiftlerin boşanmaya hazır olup olmadıklarını belirleyebilmeleri için bir yol haritası çıkarmalarına yardımcı olmak istedik.

Boşanma

Çiftlerin sosyal ve duygusal anlamda ayrılıklarının kanunlarla onaylanması sonrası daha önce evlilik bağı ile birbirine bağlanan iki kişinin artık bu bağı koparmış olmalardır. Boşanma ile çiftler artık ortak yaşamlarını bir kenara bırakıp kendi başlarına veya varsa çocukları ile birlikte bir yaşama sürmeye başlamaktadırlar. Ancak gerek boşanmaya karar vermek gerekse bunu yapmak o kadar da kolay değildir.

Her evlilikte yaşanan muhtemel sıkıntılar tabi ki hemen boşanma ile sonuçlandırılmamalıdır. Ancak her olumsuzlukta görmezden gelinmemelidir. Bu nedenle çiftler hangi sorunun boşanma için yeterli hangisinin aile içinde yaşanabilecek muhtemel sorunlardan biri olarak boşanma gerekçesi için yetersiz olduğunu tam olarak kestirememektedirler.

Çiftlerin yaşadıkları sorunlara daha geniş bir açıdan bakabilmeleri, evliliklerini kurtarabilecekleri noktaları daha iyi anlamaları veya dönüşü olmayan boşanma sürecine girip girmemeleri gerektiği konusunda net olarak bir fikir edinebilmeleri amacıyla aşağıda sıralayacağımız maddeleri titizlikle incelemelidirler.

*Boşanmaya Neden Olacak Maddeler

  • Eşiniz tarafından her türlü taciz veya istismara uğruyorsanız,
  • Eşiniz temel ihtiyaçlarınızı (beslenme, barınma, güvenlik, sağlık  vs.) karşılamıyorsa,
  • Eşiniz sizi aldatıyorsa,
  • Eşiniz özgürlüğünüzü kısıtlıyorsa,
  • Eşinizle ortak bir yaşam ve paylaşım alanınız kalmadıysa,,
  • Eşiniz evinizle ilgili görevlerini yerine getirmiyorsa,
  • Eşiniz sizi bir başkasıyla aldatıyorsa,
  • Eşiniz tarafından aile içi hususlarda korku ve zorla karar vermek zorunda bırakılıyorsanız

artık evliliğinizde geri dönülemez bir noktaya çok yaklaştığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte eğer eşiniz ve siz aile ve çift terapisi veya psikoterapi hizmeti almaya karar verir ve bu hususları iyileştirme yoluna gidebilirseniz evliliğinizi kurtarma şansınız halen olabilir ancak aksi takdirde artık gerek kendi sağlınız gerekse eşinizin sağlığı için boşanmayı ciddi ciddi düşünmeye başlamalısınız.

*Sıraladığımız bu maddeler genel olup ve süreklilik ve sistematik bir şekilde devam etmesi halinde değerlendirilmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İlişkinizin Heyacanını Kaybetmemek İçin Öneriler

Her ne kadar uzun yıllar aynı kişiyle birlikte olmak muhteşem olsa da her uzun şey …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: