Anasayfa / Aile / İlişkiler / Cazibeli ve İlgi Çekici İnsanların Ortak Özellikleri

Cazibeli ve İlgi Çekici İnsanların Ortak Özellikleri

Bazı insanlar, girdikleri mekanı aydınlatırlar, diğerleri ise zamanla çekici biri haline gelirler. Her ne kadar herkes farklı oranda bir cazibeyle doğmuş olsa da, bunun üzerinde çalışarak cazibelerini geliştirebilirler.Herkesi sevmek zorunda değilsiniz ama konuştuğunuz, tanıştığınız insanlar konusunda meraklı ve ilgili olmalısınız. Cazibeli kişi, girdiği ortamdaki herkesle konuşmaya hevesli ve sosyal kişidir.

Eğer spor meraklısı bir toplumun içindeyseniz bir gece önceki maçtan bahsedebilirsiniz. Aklınızdan çıkartmayın, kimse sizden konunun uzmanı olmanızı beklemiyor, konu hakkında biraz bilgiye sahip olmanız yeterli. Sonuçta insanlar, ilgi alanlarından bahsetmekten keyif alırlar ve onlar için, onları dinliyor olmanız yeterlidir. Konu ile ilgili sorular sormaktan, düşüncelerini paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Bu, bazıları için zorlayıcı olabilir ama cazibeli ve ilgi çeken biri olmak istiyorsanız insanların isimlerini mutlaka hatırlamalısınız. Biriyle tanıştırıldığınız zaman, yeni tanıştığınız kişinin adını tekrar etmeniz daha sonrasında ismi hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Tanıştığınız kişiyle konuşmaya başladığınızda adını birkaç defa konuşma içinde kullanın ve ona güle güle derken de ismini son bir kez tekrar edin.Birinin ismini tekrar etmek, sadece onu sonradan hatırmalanızı kolaylaştırmaz, aynı zamanda karşınızdaki kişinin, ondan hoşlandığınızı düşünmesini ve sizden daha fazla hoşlanmasını da sağlar.

Bu, yeni tanıştığınız kişiyle arkadaşça bir şekilde konuşmanız anlamına gelir. Bu tarz kurulan iletişim,aranızdaki garipliği ortadan kaldırır ve birbirinize ısınma sürecinizi hızlandırır. Bir süre sonra insanlar, sizin etrafınızda kendilerini rahat ve sevilir hissederler.

İnsanlara göstereceğiniz kibarlık ve saygı, sevildiklerini ve umursandıklarını bilmelerini sağlar. Bu da iletişim için önemlidir.

Kendiniz hakkında hiçbir şey anlatmazsanız diğer insanlara soğuk ve itici gözükürsünüz. Karşınızdaki insanlara sorduğunuz kadar kendi hakkınızda da bilgi paylaşırsanız onların güvenini kazanırsınız. Kendi hayatınız hakkında konuştuğunuz için kendilerini özel hissederler ve böylece kısa sürede yeni arkadaşlar edinmiş olursunuz.

İnsanların doğrudan gözlerinin içlerine bakmak onların üzerinde etki bırakmanızı sağlar, kendinize olan güveninizi gösterir ve karşınızdaki kendisi ile ilgilenildiğini hisseder. Konuşmanız süresince göz temasını sürdürün. Konu ne olursa olsun göz temasını sürdürmek sizi daha etkileyici kılar.

Bilimadamları, 50 çeşit gülüşün olduğunu iddia ediyorlar. Bunlardan biri de Duchenne gülümsemesi diye adlandırılan, gözlerle gülümseme şeklidir. Bu gülümsemenin diğerlerinden daha özel olmasının nedeni, gerçekten içinizden gelen bir gülümsemeyle gözlerinizin içinin de gülümsüyor olmasıdır. Kime bu şekilde gülümserseniz onu hemen etkiniz altına alırsınız.

Biriyle ilk tanıştığınızda onun eliniz sıkmak kibar bir davranıştır. Karşınızdakinin elini sıkarken elinizi gevşek tutmayın. Canlı ve sert bir şekilde sıkın ama karşınızdakinin elini acıtacak kadar da aşırıya da kaçmayın.

Konuştuğunuz kişiye yüzünüzü dönün ve konuşma sonunda karşınızdaki kişiye sarılmanın mı elini sıkmanın mı daha doğru olacağına hızlıca karar verdikten sonra, bunu gerçekleştirin.

Biriyle konuşurken sesiniz nazik ve huzurlu olmalıdır. Sözcüklerin ağzınızdan net bir şekilde çıktıklarından da emin olun.

Yeni tanıştığınız bir kişiye ”Naber?” demek yerine ”Merhaba” demeniz daha uygundur. Karşınızdaki kişiyle, abartılı olmayan, doğru bir Türkçe ile konuşun.

İltifatlar, karşınızdaki insanın özgüvenini arttırırlar ve size karşı daha sıcak olmalarını sağlarlar. Eğer birini beğeniyorsanız bunu ondan saklamayın. Mesela, İngilizce konuşmasını çok beğendiyseniz ona aksanının ne kadar güzel olduğunu söyleyebilirsiniz.

İltifatın başka bir manası olmadan edilmediğini düşünmekten vazgeçin. İltifatı asla geri çevirmeyin ve kısa bir ”Teşekkür ederim’’ yerine ‘’Beğendiğine sevindim.’’ gibi cümleler kurmayı tercih edin.

Karşınızdaki insanın zaman zaman daha fazla konuşmasına izin verin. Bu, karşınızdaki kişinin sizin yanınızda kendini daha rahat ifade edebilmesini sağlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir