Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Çalışmadan Önce İçilen Su Beyin Çalışma Hızını Arttırıyor

Çalışmadan Önce İçilen Su Beyin Çalışma Hızını Arttırıyor

Yapılan bir araştırma, önemli bir işe başlamadan önce içilen üç bardak suyun, beynin reaksiyon hızını yüzde 14 arttırdığını ortaya çıkardı.

Su beyne iyi geliyor

İngiltere?de iki üniversitenin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma, su içmenin yeni bir faydasını ortaya çıkardı.Araştırmaya göre, odaklanma gerektiren önemli bir iş öncesinde içilen su kişinin beyin faaliyetlerini hızlandırıyor.

Doğu Londra ve Westminster üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, deneye katılan gönüllülere birer hafta arayla iki farklı test uygulandı. İlk deneyde katılımcılara birer tahıllı gofret ve arzu ettikleri kadar su verildikten sonra kendilerinden bir dizi zeka testini tamamlamaları istendi. İkinci deneyde ise katılımcılar sadece gofreti tükettikten sonra soruları çözdü.

Sorular daha hızlı cevaplanıyor

Araştırmanın sonuçlarını kaleme alan Dr. Caroline Edmonds, su içen bireylerin sorulara cevap verme konusunda reaksiyon sürelerinin gözle görülür şekilde hızlı olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Çalışmanın sonuçlarına göre, özellikle odaklanma gerektiren bir işe başlamadan önce tüketilen üç bardak su, beynin reaksiyon hızını yüzde 14 artırıyor.

Hafızayı da olumlu etkiliyor

Araştırmacılar, suyun, deneklerin sadece reaksiyon hızlarında değil, kelime hafızası, görsel hafıza ve öğrenmeyle ilgili fonksiyonlarında da olumlu etki yaptığını gözlemledi. Suyun, insan beyni üzerinde böyle bir etki yapabilmesi için kişinin kendini susamış hissetmesi gerektiğine işaret edilen araştırma raporunda,?Ortaya çıkan en önemli sonuç, bireyin kendisini susamış hissettiğinde, fonksiyonlarının yavaşladığı ve susuzluk hissi ortadan kalktığında, zihinsel kapasitenin artmasıdır? ifadelerine yer verildi.

Susamak ruh hallerinde değişiklik yapıyor

Kendini susamış hisseden bireylerin ruh hallerinde de değişiklik olduğuna değinilen araştırmada,susuzluğun kişiyi daha gergin ve ?aklı karışmış? hale getirdiğini bu durumun da performansı etkilediği kaydedildi.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da ?karmaşık kuralları öğrenmeye yönelik test ve çalışmalar? söz konusu olduğunda, susayan bireylerin daha başarılı sonuçlar ortaya koymaları oldu.

Suyun genel olarak zihinsel çalışmaları hızlandırdığını, nadir konularda ise durumun tersine döndüğünü ifade eden bilim insanları su ve beyin faaliyetleri arasındaki ilişkiyi çok daha detaylı inceleyecek yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Başarının Sırrı “Mutluluk”ta Saklı

İtalya’da Free Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre,pozitif düşünen ve mutlu olan insanlar,mutsuz olan iş …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum