Anasayfa » Aile » Çalışan Babalar Çocuklarına Zaman Ayıramıyor

Çalışan Babalar Çocuklarına Zaman Ayıramıyor

Babalar çocuklarına yeterli vakit ayıramadıklarından şikayet ederken, çalışma hayatına atılanlar yaşamlarındaki önemli tercihlerinde babalarından fazla etkilenmiyor.

İş ve insan kaynakları sitesi “yenibiris.com”un yaptırdığı araştırmaya göre, babalar çocuklarına yeterli vakit ayıramadıklarından şikayet ederken, çalışma hayatına atılanlar yaşamlarındaki önemli tercihlerinde babalarından fazla etkilenmediklerini belirtti.

Yenibiris.com?un Babalar Günü için özel olarak yaptığı anketlerin sonuçlarına göre, çalışan babalar çocuğuna yeterli zamanı ayıramamaktan şikayetçi. Çocuğuna zaman ayırabilen babalar da var ama sayıları oldukça az.

Çalışanlara babalarının okul ve meslek hayatlarındaki etkilerinin, babalaraysa çocuklarına vakit ayırıp ayıramadıklarının sorulduğu anket sonuçlarına göre, babaların yoğun iş temposu, çocukların okulu derken hafta içi babalarla çocuklar birbirleriyle zaman geçiremiyor.

Toplam 3 bin 658 babanın katıldığı ankete göre katılımcıların yüzde 57?si, hafta içi çocuğuna zaman ayıramıyor. “Bazen ayırabiliyorum” şıkkını seçenlerin oranı ise yüzde 24?te kalıyor. Diğer seçeneklere göre az sayıda olsa da zaman ayırmayı başarabilen babaların da olduğu görülüyor. “Evet, mutlaka ayırmaya gayret ediyorum” diyen babaların oranıysa yüzde 19.

İnsan hayatındaki kritik kararlardan biri olan okul ve meslek seçiminde babanın rolünü de araştıran anket sonucuna göre, yüzde 64 oranında katılımcı okul, meslek, ya da şirket seçimlerinin hiçbirinde babasının etkili olmadığını belirtti.

Yine de üniversitede okunan bölüm, meslek, şirket, iş hayatına atılma ve askere gitme zamanı gibi konularda çalışanlar babalarının etkisi olduğunu, babalarından en çok üniversitede okuyacakları bölümü seçerken etkilendiklerini söylediler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dünyada Her 100 Kişiden Biri Artık Şizofren

Şizofreni Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, yaptığı açıklamada, şizofreninin genellikle 16-25 yaşlarında başladığını …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: