Anasayfa / Psikiyatri / Çağımızın Yeni Bağımlılığı, “Alışveriş”

Çağımızın Yeni Bağımlılığı, “Alışveriş”

Yeşilay’dan ilginç öneri: “Vitrinlere dükkân kapalıyken bakın” Son dönemde şehirlerde hızla artan alışveriş merkezleri yeni bir bağımlılık alanını ortaya çıkardı. Türkiye’de alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerle mücadele eden Yeşilay, alışveriş bağımlılığını da gündemine aldı. Yeni bağımlılık alanı ile ilgili önemli bilgiler veren Yeşilay, bağımlıları şöyle anlattı:

“Alışveriş bağımlıları dışarı çıkarlar ve sadece alırlar. Geçici bir süre için modları yükselir alma işlemi gerçekleşene kadar acele eder, panik olurlar. Satın alırken de tıpkı bir uyuşturucu ya da alkol bağımlısı gibi kafayı bulurlar, çünkü beyin her bağımlılıkta aynı maddeyi salgılar.”

Yeşilay’dan Psikoterapist Tuğçe Peker Dercan’ın “alışveriş bağımlılığı” ile ilgili hazırladığı yazıda önemli bilgilere yer verildi. Literatürde alışveriş bağımlılığına “Oniomania” adı verildiği belirtilirken, “Alışveriş bağımlılığı en az diğer bağımlılıklar kadar riskli ve acı vericidir. Finansal çöküşe, enkaz haline gelmiş ailelere, yürümeyen ilişkilere, iş ve itibar kaybına sebep olabilir” denildi.

Alışveriş bağımlılığının evrelere ayrıldığı yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Erken evrelerde kişi bu tarz bir problemi olduğunu fark etmez. Orta evrelerde alışveriş yapmak için bahaneler bulmanın yanı sıra kişi kendini bu durumu kontrol edebileceğine inandırır. En son aşamada davranışı tamamen kötüyü kullanarak, ‘bu yaşamla başa çıkabilmek için tek yolum’, ‘bunu hak ediyorum’ gibi kendini kandırma yöntemleriyle durumun ciddiyetini inkâr eder. Bağımlılar dışarı birkaç eşya alma niyetiyle çıkar, fakat torbalarla geri dönerler. Bazı durumlarda alışveriş bağımlılarının bilinci geride kalabilir ve ‘black out’ (gözünün kararması) yaşayabilirler.”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Alışveriş Çılgınlığı Kadının Genlerinde Var

Tarih öncesinde kadınlar yiyecek toplamak için çocuklarıyla vakit geçirirken avcı erkekler avlarını yakalamak için plan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir