Anasayfa » Psikoloji » Bütüncü Yaklaşım Açısından Mükemmelliyetçilik

Bütüncü Yaklaşım Açısından Mükemmelliyetçilik

Horney (1975) mükemmelliyetçiliği, kendine güvensizlik sonucu oluşan, ideal benliği gerçekleştirmeye yönelik nevrotik bir gereksinim olarak yalnızca sağlıksız (olumsuz) yönüyle ele almıştır. Mükemmelliyetçiler her zaman en iyi olmaya, büyük başarılar kazanmaya çalışarak kendilerine olan güvensizliklerini yenmeye çalışırlar.

Nevrotik birey, kendi yarattığı istek ve kurallardan oluşan karmaşık bir sistem yoluyla, nevrotik bir hırs içinde ideal benliğine ulaşmaya çabalar.  Kendisine koyduğu kuralların uygulanabilirliğini göz ardı ederek her şeye dayanabilmesi, herkesi sevebilmesi, üretken olması gerektiğine inanır.

Nevrotik birey, yanlış yapmaktan çok korkar; kusurlu yönlerinin başkaları tarafından fark edilmesi ve kendisine eleştiriler yönelmesi olasılığına karşı çeşitli önlemler alır.  Kusursuz saydığı benliğine uygun olmayan davranışlarda bulunduğunda, bu davranışını kesinlikle hoş görmez ve kendini affetmez.

İdealleştirdiği imge uğruna yaptığı yaptırımlar, kendi benliğinden uzaklaşmasına, kendini yaşayamamasına neden olur.  Kişi kendine yabancılaştığı oranda da kişilik bütünlüğü bozulur.

Horney (1975), mükemmelliyetçileri, üstünlükte doruğa ulaşma ihtiyacının yüzeysel göstergesi olarak aşırı düzenli ve dakik olan, konuşurken tam olarak uygun sözcükleri kullanmaya çalışan, uygun kravat ya da ayakkabıyı giymesi gerektiğini düşünen kişiler olarak betimlemektedir.

Bu özellikler, ancak davranışsal bir mükemmelliğin ifadesi olduğundan, nevrotik bireyler başka bir araca ihtiyaç duyarlar.  Onlar başkalarının da mükemmel olmaları için ısrar ederler ve onları mükemmelliğe ulaşamadıklarında küçümserler.  Bu, kendini aşağılamanın dışa yansımasıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mükemmelliyetçilik Kavramı

Mükemmelliyetçilik kavramı,çeşitli kişilik kuramcılarının ve günümüz araştırmacılarından birçoğunun ilgi odağıdır.Birçok araştırmacının sıklıkla ele aldığı bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: