Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Bugün Ünlü Psikolog Herman Rorschach’ın Doğum Günü

Bugün Ünlü Psikolog Herman Rorschach’ın Doğum Günü

Web arama motoru devi Google, İsviçreli tüm zamanların en ünlü psikologlarından birisi olan Hermann Rorschach’ın 129. doğumgününe özel olarak harika bir Doodle hazırladı. İşte İsviçreli psikolog Hermann Rorschach kimdir ve o müthiş Doodle.

Google bunu her zaman yapıyor ve ortalama her 10 günde bir dünyaya mal olmuş bir ünlünün Doodle’nı hazırlayan Google, bu kez ise Test’in mucidi ve yaratıcısı olan süper Psikolog Hermann Rorschach’nın Doodle’nın kullanıcılarına sundu ve cuma gününün ilk dakikalarından itibaren Google kullanıcıları web arama motorunda Hermann Rorschach’ın test çalışmaları ile ünlü mürekkep lekesi testi figürleri ve çalışmalarını Doodle logosunda görecekler.

Halen dünyada bir çok Psikolog tarafından insanların kişilikleri hakkında bilgiler ve yaşamları ile ilgili tüm dengelerin işleyişi hakkında bilgiler için mürekkep lekesi testi olan Hermann Rorschach’ın bu testi kullanılır.

google-rorschhac

İŞTE HAYATI İLE İLGİLİ KISA BİR KESİT VERELİM SİZLERE;

Rorschach testi (Rorschach mürekkep lekesi testi, Rorschach tekniği, mürekkep lekesi testi olarak da bilinir), deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır . Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır. Test ismini yaratıcısı İsviçreli psikolog Hermann Rorschach’dan almıştır.

Rorschach testi 1960’lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir. ABD’de ulusal bir araştırmada Rorschach testi ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan psikolojik testler arasında sekizinci sırada yer aldı ve Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafından ikinci en yaygın olarak kullanılan test bulundu. Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafından % 25 oranında istenmiştir.

Öte yandan konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı ve detaylı bilgilere diğer haberlerimizden yada Wiki sayfasında ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Hermann Rorschach, pek çok kişi tarafından ABD’li ünlü Film oyuncusu Brad Pitt’e benzetiliyor.//star

Şimdi küçük bir Rorschach mürekkep lekesi testi yapalım beraber ve resimlerde neler gördüğünüzü yorum bölümüne yazın lütfen

#Rorschachındoğumgünü Etiketiyle Yapılan Tüm Paylaşımlar


Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddet Biriktiriyor

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin …

2 Yorumlar

 1. Teşekkürler çok güzel bir yorumlama olmuş

 2. 1.resim kanatları olan bir insan mezarında.ölü melek.
  2.resim yalnız başına bir odada oturup bana bakan küçük bir kız çocuğu saçlarını iki yandan toplamış.üzgün küçük kız.
  3.resim bir evin içinde masa başında oturmuş iki insan evin dışında daha küçük karşılıklı duran iki insan.
  4.resim.3 ayrı şekle benzettim=ters dönmüş 2 tavşan…aynada kendine bakan üzgün yaşlı bir kadın.karşısında ikizini görüp aşırmış bir 2 erkek.
  5.resim başını öne doğru eğip öfkeyle yürüyüp giden bir canavar.
  6.resim.şapka takmış bir erkek çocu,dizlerini karnına doğru çekip oturmuş,kalabalığın içinde yalnız başına.bakıyor öğlece.sessizce.
  7.resim bir duvarı iki taraftan oymaya çalışan iki adam birbirinden haberleri yok.kaçmaya çalışan mahkumlar.
  8.resim bütün karanlık ve kötülüğü içine duman gibi çeken iki adam sayesinde dünya aydınlık bir yer oluyor.ama etraf karanlık va kasvetli…aydınlık çok az.boğucu bir resim.adamlar makina gibi ruhsuz..

  resimleri en üst resimden başlayarak soldan sağa doğru yorumladım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir