Anasayfa / Kişisel Gelişim / Bu Şekilde Davranmak Sizi Yalnız Bırakabilir

Bu Şekilde Davranmak Sizi Yalnız Bırakabilir

Toplumsal yaşamın bir parçası olması ve sosyal bir varlık olarak yaşamını sürdürmesi sebebiyle insanın diğer insanlar tarafından sevilmesi çok önemlidir. Zira hiç kimse toplumda yalnız ve sevgisiz kalmak istemez hatta bu durumlarda ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Peki nedir insanı yalnız bırakan, iti kılan davranışlar bunları sizin için derledik.

Bencillik

Birçok insan bunu farkında olmadan yapar. Yalnızca kendinize odaklanır, etrafınızdaki insanları umursamazsınız. Sizin için önemli olan tek şey, yine sizsinizdir. Eğer bu söylediklerimiz kulağınıza tanıdık geliyorsa, bir an önce değişmeniz gerekiyor. Kimse sadece kendini önemseyen biriyle arkadaş olmak istemez.

Fiziksel Güzelliğe Önem Vermek

Şaşırtıcı bir şekilde, gerçek güzellik kalbin ve ruhun içinden gelir. Önemli olan nasıl göründüğünüz olmamalı. Bu düşünce tarzını değiştirmediğiniz sürece, neye benzerseniz benzeyin, oldukça çirkin bir insansınız.

Sürekli Rekabet

Herkesten daha iyi olmak zorunda olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Eğer öyleyse hiç de çekici olmadığınızı bilmelisiniz. Arkadaş sahibi olmak istiyorsanız, onları önemsemeli ve başarılarını takdir etmeli, onların mutluluğuyla mutlu olmayı bilmelisiniz.

Düşmanlık Beslemek

İtici insanlar genellikle arkadaşlarıyla kavga halindedir. Onları umursamak ve yanlarında olmak yerine, sürekli sırtlarını döner ve hatta arkalarından konuşurlar. Arkadaşlarınız düşmanlarınız değil, olamazlar da; onlar sizin müttefikleriniz.

Değerinizi Sorgulama

Sürekli insanların size hak ettiği değeri vermediğini düşünürseniz, çirkinleşirsiniz. Örneğin, iki arkadaşınız siz olmadan bir plan yaptıklarında bunu büyük bir mesele haline getirmeniz çocukçadır. Onlar hala sizin arkadaşınızdır ve siz yanlarında değilken de nefes almaya devam edebilirler.

Patronluk Taslama

Arkadaşlıklarda herkes eşit haklara sahip olmalı. Eğer sürekli karar veren taraf olmaya çalışıyor ve kontrolü hep elinizde tutmak istiyorsanız, bu hiç de katlanılır bir tavır olmaz.

Sahtekarlık

Dürüstlük, iyi bir karakter kadar, iyi arkadaşlıklar için de oldukça önemlidir. Çirkin davranışlar arasında sahtekarlık önde gelenlerdendir. Her şey hakkında yalan söyleyerek hangi duygu veya paylaşımı gerçek anlamı ile yaşayabilirsiniz ki?

Kabalık

Sık sık kaba ve saldırgansanız veya arkadaşlarınızı başkalarının yanında utandırıyor musunuz? Bu hareketinizden vazgeçin! Etrafında olmak istenilecek insanlardan değilsiniz demektir. Her zaman herkesle aynı fikirde olamazsınız ancak aynı hakka karşınızdakinin de sahip olduğunu unutmayın. ‘İnsanlar konuşa konuşa’ demişler…

Güvenilir Olmamak

Arkadaşlarınızın yardıma ihtiyaçları olduğunda, yanlarında mısınız? Ya da ‘tesadüfen!’ hep meşgul müsünüz? Eğer insanlar size güvenemezse, ilişkiniz kalitesizleşir ve siz de gözden çıkarılması kolay bir insan olursunuz.

Negatiflik

Kötümserlik çekici bir özellik değildir. Eğer her şeye negatif bakıyorsanız, bu tavrınızı değiştirmek için elinizden geleni yapmaya başlamalısınız. Kötümserlik sadece sizin hayatınızı çirkinleştirmez, etrafınızdaki insanları da boğar ve uzaklaşmalarına sebep olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir