Anasayfa / Kişisel Gelişim / Bu Öneriler Sizi Mutlu Ediyor

Bu Öneriler Sizi Mutlu Ediyor

İyi bir birliktelik çaba gerektirir. Yapılan araştırmalar, senede 21 dakikanızı ilişkinize odaklamanızın,birlikte olduğunuz kişiyle ilişkinizi nasıl daha ileriye götüreceğinizi, nasıl daha mutlu olacağınızı yılda 3 kere, 7’şer dakikalık seanslarla konuşmanızın, daha mutlu bir birlikteliğe sahip olmanızı sağlayacağını göstermiştir.

Hayattaki negatif tecrübelerin, kişileri, daha pozitif bireyler olmaya ittikleri ispatlanmıştır. Başımıza gelen dertler, bizim küçük mutlulukları daha çok fark etmemizi sağlar.

Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, acıklı film izleyen insanların filmi izledikleri sırada ne kadar mutsuz olurlarsa, film bittikten sonra o kadar mutlu olduklarını göstermektedir. Filmde izlediğiniz, mutsuz sonla biten, bir ilişki sizin aklınıza mutlu devam eden ilişkinizi getirir ve ilişkinizin iyi gitmesi, mutlu olmanızı sağlar.

Tabii ki bir tişört, televizyon ya da yeni bir oturma takımı almaktan bahsetmiyoruz. Ama akıllı harcamalar yaparak kendinizi daha mutlu bir insan haline getirebilirsiniz. Bunun için kendinize bir konser bileti,arkadaşlarla akşam yemeği ya da hobi kursu ayarlayarak güzel geçirdiğiniz zamanlar sayesinde mutlu bir insan olabilirsiniz.

Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, etrafa gülücükler saçın. Bu, size kendinizi daha mutlu hissettirecektir.Çünkü gülümsemek, kalp atışlarınızı sakinleştirerek ve sizi stresten arındırarak, daha mutlu hale getirir.

İşe yürüyerek ya da bisiklete binerek giden kişilerin arabayla ya da otobüsle işe gidenlere göre daha mutlu oldukları araştırmalarca ispatlanmıştır. Çünkü egzersiz ve trafikte beklememek vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlar.

Kadınlar, 40’lı yaşlarındalarken hissettikleri mutluluk azalır ama 50 yaşından itibaren bu mutluluk hissi tekrar yukarı doğru çıkar. Erkeklerde mutluluğun arttığı yaş ise 52’dir. Bunun nedeni henüz bilim adamları tarafından tam olarak keşfedilmemiş olsa da sebebinin yaşam koşulları olduğu düşünülmektedir. Yaşlanan ebeveynlere bakmak, çocukları büyütmek kadınların 40’lı yaşlarını zor geçirmelerine neden olur ama daha sonra, çocuklar yuvadan uçarlar ve kadın, tekrar kendini şımartabileceği zamana sahip olur.

Muhtaç olan kişilere yardımda bulunmak size, kendinize para harcamanızdan çok daha fazla, mutluluk getirir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mutluluğun Resmi Formulü Bulundu

İngiliz bilim insanlarının 2010’dan beri topladıkları verilere dayanarak hazırlanan ve PNAS dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre mutluluk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir