Anasayfa / Kişisel Gelişim / Bu Kuşağın Gençleri Üç Kat Daha Narsist

Bu Kuşağın Gençleri Üç Kat Daha Narsist

Time dergisi ‘milenyum jenerasyonunu’ mercek altına aldı. ‘Ben, ben, ben gençlik’ aileleriyle yaşıyor, tembel ve teknoloji bağımlısı. Anne-babalarının aşırı özgüven pompaladığı bu kuşak geçmiş nesillere kıyasla üç kat daha fazla narsist…

ABD’nin saygın dergilerinden Time özgüveni yüksek, tembel, materyalist ve teknoloji bağımlısı ‘Milenyum Jenerasyonu’nu masaya yatırdı. Joel Stein’ın kaleme aldığı yazıda bu kuşak ‘Ben, ben, ben jenerasyonu’ olarak adlandırıldı. 1980 ila 2000 yılları arasında doğan gençlerden oluşan jenerasyonun büyük kısmı aileleriyle yaşıyor. Ellerinden akıllı telefonlarını düşürmemeleriyle tanınan Milenyum jenerasyonundan, 1970’li yıllarda insanların çocuklarını gelecekte başarılı olmaları için aşırı özgüvenle büyütmeye başlamaları ve teknolojinin günlük hayatta tuttuğu geniş yer sorumlu tutuluyor.

Florida State Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Roy Baumeister, “Çocukları bu şekilde yetiştirmek bir hata” dedi. San Diego Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Jean Twenge ise, “Problem, ailelerin özgüveni yükseltmeye çalıştıklarında yanlışlıkla narsisizme neden olmaları. Çocuklarınıza sadece onları sevdiğinizi söyleyin. Bu yeterli olacaktır” yorumunu yaptı. ‘Milenyum Jenerasyonunun Uluslararası Perspektifleri’ adlı kitabın yazarlarından Sean Lyons da, “Bu jenerasyon kariyerleriyle ilgili en az tatmini alan jenerasyon. Çünkü karşılığını alamayacakları beklentileri oluyor” diye konuştu.

ABD ordusuna personel almakla görevli olan Gary Stiteler ise milenyum jenerasyonunu, “Herkesten 3-4 adım öndeler” diyerek tanımlıyor. Stiteler, “Bir şeyi yapmadan önce ileriyi düşünüyorlar. ‘Bunu yapacağım, bu bittiğinde de bunu yapacağım’ diyorlar” diye konuşuyor. Time, milenyum jenerasyonunun birçok iyi yönü olduğunu belirtiyor.

Buna göre yeni jenerasyon eskisine göre daha iyimser, daha temkinli, bir şeyi gerçekleştirmenin daha yeni ve daha iyi yöntemlerini bulmada usta. Dergi, milenyum jenerasyonu tarafından üretilen akıllı telefon uygulamalarının bile bütün ülke ekonomisini etkilediğini savunuyor.

‘Her istediğimi alırım’

İşte milenyum jenerasyonuna dair bazı bilimsel araştırmalardan sonuçlar:

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, narsisizmin bugün 65 yaş ve üstü jenerasyona göre, milenyum jenerasyonu gençlerinde 3 kat daha fazla görüldüğünü açıkladı.

Milenyum jenerasyonunun yüzde 40’ı iki yılda bir performansları ne olursa olsun terfi almaları gerektiğini düşünüyor.

Liseli genç kızlar ise ünlü birinin asistanı olmayı senatör olmaya göre 3 kat daha fazla istiyor. Yine ünlü birinin asistanı olma isteği başarılı bir şirketin CEO’su olmak isteyenlere göre de 4 kat daha fazla.

Clark Üniversitesi’nin araştırmasına göre 18-29 yaş arası gençler arasında aileleriyle yaşayanların oranı eşleriyle yaşayanlardan daha fazla olarak hesaplandı.

Milenyum jenerasyonu geçmiş jenerasyonlara göre de daha tembel. 1992’de Aile ve İş Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 23 yaş altındakilerin yüzde 80’i daha fazla sorumluluk sahibi olacakları bir işe girmek istediklerini söylemişti.

Ancak bu orana 10 yıl sonra bakıldığında sadece yüzde 60’ının bunu başardığı görüldü.

Pew’in bir incelemesine göre gençler günde ortalama 88 kez kısa mesaj atıyor.

Ünlü firmalar da artık milenyum jenerasyonu üyelerini işe almayı tercih ediyor. Dünya’nın en büyük film stüdyolarından biri olan ABD merkezli DreamWorks çalışanlarının çeyreği yani 2 bin 200 kişi 30 yaşın altında.

Milenyum jenerasyonunun yüzde 89’u ‘hayattan her istediğini alacağını’ düşünüyor.

Sanal âlemin mini şöhretleri

‘Mini ünlülük’ terimi de milenyum jenerasyonuyla birlikte ortaya çıktı. YouTube, Instagram ve twitter gibi sitelerde yeterince dikkat çekebilen gençlerin binlerce takipçisi olabiliyor. Brooklyn’de yaşayan Olivia Bee (19) de Instagram’ı kullanarak bunu başaran gençlerden biri.//milliyet.com

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir