Anasayfa » Aile » Evlilik » Bu Hatalar Evliliğinizi Bitirebilir

Bu Hatalar Evliliğinizi Bitirebilir

Uzmanlara göre,büyük umutlarla,hayallerle kurulan evlilik birlikteliği bazı nedenlerle kabusa dönüşebiliyor. Zira evli çiftlerin birlikte yaşamaya başlangıçları olan bu süreç çiftlerin birbirilerini daha iyi tanımalarının

Eşine, kişiliğine karşı yıkıcı eleştiride bulunma

“Sen hep böylesin, zaten bir günde olsun beni dinlemedin, hep bağırıyorsun, beceriksizsin. Beni üzmekten zevk alıyorsun” şeklindeki ifadeler eşi suçlayıcı, yargılayıcı, kırıcı eleştirilerdir.

Genellemede bulunma

Böyle yaparsan, zaten senden başkası da beklenemez ki, bencilsin, hiç değişmiyorsun, bu huyunu annenden,babandan kapmışsın, bir günde iyi yanını göremeyecek miyim’ tarzındaki sözcükler eşi bir kalıba sokan ve damgalayan ifadelerdir.

Eşinin aklını okuma

Evlilikte ilişki bozulmaya başlayınca araya mesafeler girer.Sürekli kavga, üzüntü, bir noktada çiftleri sessizliğe ve kendi dünyasına itebilir. Sözlü iletişim yerini, davranışlardan anlamlar çıkarıp eşini yargılama sürecine bırakır. `Hah yine kızdın, bakışlarından anladım, sen öyle demek istemedin, çok iyi biliyorum’tarzındaki yaklaşımlar eşin jest ve mimiklerinden ve hareketlerinden anlamlar çıkarmaya yöneliktir.

İşi yokuşa sürme

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eş “on yıldır sana söyledim ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor” biçimindeki konuşmalar eşi üzen ve geriye döndürebilecek tarzdadır.

Sürekli geçmişi gündeme getirme

Herkesin evliliğinde geçmişte yaşadığı olumsuz bir anısı vardır. Aile kavgaları, kırgınlıklar, ihanetler, küçük düşürülmeler, hayal kırıklıkları gibi. Geçmişte yaşanan kötü anıyı sürekli gündeme getirmek sıkıntı doğurur ve sorunları pekişmesine neden olur.

Hep kendisini haklı görme

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde kim daha haklı adeta “mahkeme” kuruluyor.

Eşlerden birinin kendisini terapist yerine koyması

Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum.Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlesen doktora falanda ihtiyacın olmaz gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Uzun Bir Evliliğin Sırları Bulundu

Uzun ve mutlu evliliklerin ilk ve en önemli şartı niyettir. Uzun evlilerde görülen bu niyet, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir