Anasayfa » Aile » Boşanma » Boşanmaların % 40’ı İlk 5 Yılda Oluyor

Boşanmaların % 40’ı İlk 5 Yılda Oluyor

1960’larda batıda yeni bir toplum yapısı oluşturmak için yapılanlar aile hayatını olumsuz etkilemeye başladı. Evlilikler olumsuz etkilenmeye başladı.

Frankfurt Okulu denilen Freudçu, Marksist anlayışa sahip düşünürlerin savunduğu fikirler ailenin yapısını değiştirmektir. Aileyi değiştiremezsek, toplumu değiştiremeyiz” dedi. Ailevi meseleler ortaya çıktığında,kadın ve erkeklerin bu problemlere farklı yaklaştığını hatırlatan Bilgin, “Aynı evde farklı iki insan yaşıyor,problemlere farklı baktıklarının farkında değiller.

Toplumumuz aile müessesesini sahipleniyor. Boşanmalar artıyor, ama evlilik oranları azalmıyor. İnsanlar boşananlara bakarak evlenmekten vazgeçmiyor. Herkes evlenirken mutlu bir hayat süreceğini düşünüyor.Kimse mutsuz olmak için evlenmiyor. Evliliğimiz hep tek bir çizgide devam edecek gibi düşünüyoruz” diye konuştu.

Evliliğin 3 safhası olduğuna işaret eden Bilgin, “Evliliğin ilk 5 senesi en kritik aşama. Boşanmaların yüzde 40’ı evliliğin ilk 5 yılında meydana geliyor. Bu kritik eşik aşılırsa evliler uyum sağlıyor. Sonraki dönem çocuğun büyümesi, okuması, ergenlik dönemleri.

O süreçte karı-koca birbirine yönelmez. Bütün mesailerini çocuklara yoğunlaştırır. Çocuk merkezli dönemdir. Bazı ihtiyaçları karşılamak için de çok koşuştururlar. Evliliğin 20. yılından sonraki dönem daha sıkıntılı oluyor. Çocuklar evlendi, araba, ev aldınız.

25 yıllık evliler neden boşanır diyorsunuz. Baş başa kalıyorsunuz. Beni 25 yıldır anlamadın diyorlar ve bundan dolayı ayrılıklar meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Eşlerin Boşanmalarının En Yaygın Nedenleri ?

İnsanlar  sürekli  değişme  eğilimindedir.  Değişmenin  iki  taraf  için  farklı iteliklerde olması anlaşmazlıkların  oluşmasına  zemin  hazırlar.  Bu  …

Yorum Var

  1. İclal

    Evlenmesekte boşanmasakta yaaa bu nedir

Ne düşündüğünü merak ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: