Anasayfa » Genel » Bir Oda Arkadaşıyla Yaşamanın Klavuzu

Bir Oda Arkadaşıyla Yaşamanın Klavuzu

Herhangi birisiyle küçük bir alanda beraber yaşamak çok zor ama genellikle çok güzel bir deneyimdir. Beraber yaşamak bir insandan hoşlanmayı gerektirmez; fikirlerinizi konuşmak ve paylaşmak, hoşgörülü olmak, ortak nokta bulabilmek ve sorunlarla birlikte baş edebilmeyi gerektirir. Birçok insanın düşündüğünün aksine konuşabilmek, paylaşabilmek, anlaşmaya varabilmek için iyi arkadaş olmak gerekmez; sadece bazı iletişim becerilerine sahip olmak yeterlidir. Ortak his, tercih ve zevkleriniz olmasa da birbirinizi anlayabilir ve birbirinizin haklarına saygı duyabilirsiniz. Oda arkadaşınızla geçinebilmek ve sorunları rahatça çözebilmek için aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz.

Kuralları baştan koyun, sorun yaratabilecek konuları belirleyin. Glişkinizin en başında, tercihlerinizin bir listesini yapın: düzenli/dağınık, geç yatar/erken yatar, alternatif müzik/klasik müzik, yalnız ders çalışır/

birlikte çalışabilir, vb. Oda arkadaşınızla listelerinizi karşılaştırın. Sıklıkla problem yaratan şeyler: oda düzeni, gürültü, arkadaşların odaya gelmesi, ders çalışma saatleri, eşyaların paylaşımı, parasal konular,değerler, yaşam tarzları ve günlük programlardır. Daha en baştan karşılıklı konuşarak kurallarınızı belirleyin ve onlara uyun. Haklarınız ihlal edildiğinde de kendinizi savunun.

Esnek olun. Herkesin arkadaşları, misafirleri, ders çalışma zamanları var. Siz onun zamanına, arkadaşlarına ve alanına saygı gösterirseniz o da size gösterecektir. Hoşgörülü davranın.

Orta yollar bulun. Farklılıkların çatıştığı noktada bir çözüm bulmak ve bunu bir an önce yapmak gerekir. Bu noktada açık davranmak ve orta noktaya yaklaşmak önemlidir. Oda arkadaşınızla olan çatışmalarınızda kazanmak ya da kaybetmek yoktur, orta yolu bulursanız ikiniz de kazanırsınız. Bu yüzden kendi istediğinizin olması için ısrar etmek yerine ikinizi de tatmin edecek bir çözüm bulmaya çalışın.

Oda arkadaşınızla ilgili çok hoşunuza giden şeyleri ya da sıkıntılarınızı vakit kaybetmeden, doğrudan ona söyleyin. Temel hak ve ihtiyaçlarınız söz konusuysa girişken olun. Kızgınlıklarınızı biriktirmeyin, yoksa küçük olaylarda büyük patlamalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca beraber sorun çözmek insanları birbirlerine yaklaştırır. Oda arkadaşınızla ilgili bir problemi onunla konuşmadan önce başka bir arkadaşınızla konuşmayın. Eğer sizin onunla ilgili bir sıkıntınızı önce başkasından duyarsa çözüm yolunda geri adım atmış olursunuz. Oda arkadaşınıza sorununuzu dile getirirken suçlamamaya, yargılamamaya, nötr olmaya çalışın.

Oda arkadaşınıza bağırmayın. Tartışın, iletişim kurmaya çalışın, neden sorun yaşadığınızı anlatın, gerekiyorsa özür dileyin ve onun da özür dilemesine izin verin. Böylece tartışma daha kısa sürecek ve amacına ulaşacaktır. Eğer bağırmaya başlarsanız o tartışmanın sonu gelmez ve günlerce gerginlik yaşarsınız.

Onun tarafını da dinleyin. Unutmayın her hikâyenin en az iki yüzü var. Oda arkadaşınızı dinleyin ve olayları onun bakış açısından da görmeye çalışın. Sözünü kesmeyin ve gerçekten ne hissettiğini anlamaya çalışın. Beraber yaşarken bir tarafın ?neden öyle hissettiği? değil, ?öyle hissediyor olması? önemlidir ve buna saygı duymak gerekir.

İşin içinden çıkamıyorsanız üçüncü kişilerden yardım isteyin. Herkes çok başarılı bir oda arkadaşlığı ilişkisi sürdüremez. Bazen sorunları çözmeyi deneseniz de sonuca ulaşamayabilirsiniz ve böyle durumlarda objektif olabilecek bir kişiden (örn. yurt müdürü, psikolojik danışman) yardım istemek işe yarayabilir.

Önceden tanıdığınız biriyle aynı odada kalmayı planlıyorsanız iyi düşünün. Bazen bir insanla beraber yaşarken bilmek ya da görmek istediğinizden fazlasını öğrenebilirsiniz ve arkadaşlığınız bozulabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yurt Yaşamı Öğrencilere Neler Katabilir

Erken yaşlarda başlasada genellikle yurt yaşamı ile tanışmamız üniversite döneminde olmaktadır.İşte tamda bu noktada yurt …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir