Anasayfa » Psikiyatri » Bipolar Bozukluğun Göze Çarpmayan İşaretleri

Bipolar Bozukluğun Göze Çarpmayan İşaretleri

İşte size ruh halinizdeki problemlerin sandığınızdan daha ciddi bir nedeni olabileceğini gösteren 10 işaret.

Aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımı

Bipolar bozukluk yaşayan insanların %50’si aynı zamanda uyuşturucu ya da alkol bağımlısı. Pek çok insan, manik aşamadayken, kendilerini yavaşlatmak için alkol ya da uyuşturucuya yönelmekte.

Değişken davranışlar

Manik aşamada olan bipolar kişilerin kendilerine olan güvenleri aşırıya kaçabilmektedir. Bu davranış iki klasik yöne doğru ilerleyebilir; alışveriş çılgınlığı ya da normal olmayan seksüel eğilimler.

Uyku problemleri

Bu hastalıktan muzdarip insanların genellikle uyku sorunları vardır. Depresyon aşamasında çok fazla uyuyabilirler ve kendilerini sürekli yorgun hissedebilirler.

Manik aşamada doğru düzgün uyuyamayabilirler ama kendilerini asla yorgun hissetmezler.

Başladıkları işi bitirememek

Bir ev dolusu yarım yamalak yapılmış iş bipolar bozukluğun belirtilerindendir. Bir işi bitirmeden diğerine atlamak, bipolar hastalarının sık sık yaptıkları bir davranıştır.

Fikir fazlalığı

Bu semptomu fark etmek zor olabilir. Manik aşamadaki kişilerin başına gelen bu davranışta kişi, zihninin yarışta olduğu hissini yaşar ve düşüncelerini kontrol edemez ve yavaşlatamaz. Bunun sonucunda kişi konuşma güçlüğü de çekebilmektedir.

Asabiyet

Bu hastalığa sahip bazı kişiler aşırı asabi olabilirler.

Herkes zaman zaman asabi ve mutsuz olabilir ama bipolar birinin asabiyetindeki ayırıcı durum, kişinin asabiyetinin çok aşırı uçlarda olmasıdır. O kadar ki bu asabiyet insanlarla olan ilişkilerini de etkiler.

Mükemmel hissetmek

Bipolar hastalarının kişilikleri sürekli inişli çıkışlıdır. Manik aşamada kişi gerçeklikten tamamen kopabilir. Hastalığın bu evresi kişi için keyiflidir. Kişi bu aşama bitene kadar kendini enerjik ve mutlu hisseder.

Depresyon

Bipolar hastalığına sahip biri depresyonda olan herhangi biri gibi görünür fakat tipik antidepresanlarbipolar kişilerde fayda sağlamazlar hatta durumunu daha kötüye döndürebilirler.

Hızlı konuşmak

Bazı insanlar doğal olarak konuşkandırlar. Fakat hızlı ve zorlanarak konuşmak bu hastalığın başlıca belirtilerindendir.

Hastalığa sahip kişiler o kadar hızlı konuşurlar ki, siz bir şey söylemek istediğinizde de durmaz ve konuşmaya devam ederler. Bir konudan diğerine çok hızlı bir şekilde geçerler.

İş hayatında sorun yaşamak

Bu hastalığa sahip insanlar genellikle iş yerlerinde de sorun yaşarlar. Çünkü semptomlarının birçoğu kişilerin iş yaşamına uymaz ve sorun yaratır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum