Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Zihinsel yapılanmanın ve bilişsel değişikliklerin ön planda olduğu Bilişsel Davranış Terapisinde hastadan,seanslara aktif katılım ve kendine karşı farkındalığının gelişmesi beklenmektedir.

Şimdi ve burada

Bilişsel davranış terapisi ya da BDT, aktif bir terapi yöntemi olarak tarif edilebilir. Çünkü, bu tedavi yöntemi bilimsel çalışmalara ve bazı psikolojik problemleri anlamak adına, teorilerinin öğrenilmesine ve iyileştirilmesine dayalı bir tedavi yöntemidir. Geçmişinizi derinlemesine inceleyerek, semptomların sebebine odaklanan psiko-analizin tersine, BDT, şimdiki zamana ve bulunduğunuz ortama odaklanarak,durumunuzu daha iyi hale getirmenin yollarını arar.

Nasıl çalışır?

BDT iki yaklaşıma dayalıdır. Davranış (ne yaptığınız) ve idrak (ne düşündüğünüz ve çevreniz hakkıdaki farkındalığınız). Davranışsal yaklaşım, kaygıları tetikleyen durumların aşamalı bir şekilde meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkar. İdraksal yaklaşım, prensip olarak, hastanın, herhangi bir mantığı olmayan, negatif ve kontrol edilemez düşünceleri üzerinde çalışır. BDT’nin işe yaramasının nedeni, her iki yaklaşımı da eş zamanlı olarak kullanarak, problemi yaratan, işlevsiz düşünme alışkanlıklarını hedef almasıdır.

BDT, size bunaltıcı gelen problemlerinizin sebeplerini anlamanızı ve onların sizi nasıl etkilediğini kavrayarak, onlardan kurtulmanızı sağlamayı amaçlar. Probleminiz, negatif davranışlarınız ve negatif düşünceleriniz ile ilgili somut bir farkındalığa sahip olursunuz ve yeni pozitif alışkanlıklar öğrenirsiniz. Bu tedavide terapist, örnek alacağınız kişi ve yol göstericinizdir.

Neler tedavi edilebilir?

BDT, kaygı, depresyon, panik, açık alan korkusu ve diğer fobiler, sosyal fobiler, bulimia, obsesif kompulsif bozukluk, post-travmatik stres ve hatta şizofreni gibi hastalıkları tedavi etmede etkili bir yöntemdir.

BDT neleri kapsar?

Seans, ister tek kişiyle, ister bir grupla yapılabilir.

Kişisel terapi, bir terapistle, haftada bir kere 5 ile 20 saat arası ya da iki haftada bir yapılabilmektedir. Her seans 45 dakika sürer. Hasta problemlerini anlattıktan sonra psikolog, davranışlara sebep olan düşünceleri analiz eder. Daha sonra psikolog bu, işlevsiz davranış yerine daha farklı tip bir davranışı yerleştirmeyi önerir.

Grup seanslarında ise rol yapma ve simülasyon yöntemi kullanılır ve 45 dakika kadar sürer. Hastadan, bir durumu düşünmesi istenir ve bununla yüzleşmesi beklenir. Zor ama etkili bir yöntemdir. Daha sonra beyin o sorunla baş etmek için başka bir yöntemi ezberler ve işlevsel olmayan düşüncenin yerine bunu yerleştirir. Bu, hastanın, daha önce ona endişe veren durumlarla yüzleşebilme yeteneğini arttırmasına yardımcı olur. Seansın etkili olabilmesi için davranıştaki her değişikliğin sürekli olması ve hastanın da kişisel egzersizlerini terapinin dışında da düzenli olarak yapması gerekir.

BDT ilaçla beraber uygulanmalı mıdır?

Bazı durumlarda BDT’yi ilaç tedavisi ile beraber yürütmek önerilebilir. Mesela, obsesif kompulsif bozuluğu için terapistler ilaç önermektedir. Çünkü bu hastalık anca ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Terapist bulmak

BDT psikologlar, psikiyatrlar, hemşireler ve danışmanlar tarafından uygulanan bir yöntemdir.

Eğer bir sorununuz varsa, yaşam kalitenizi düşürmek yerine, yardım alın ve bundan asla çekinmeyin!Unutmayın, hepimizin zaman zaman yardıma ihtiyacı vardır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çiftlerin Cinsel Yaşamlarındaki En Sık Sorunlar

Birçok çift cinsellik konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Birbirlerinden uzaklaşabilir, anlaşmazlıklarını çözmekte başarısızlığa uğrayabilir ya da …

3 Yorumlar

  1. melisa

    benden başka yorum atan yok mu

  2. melisa

    bilişsel gazete nasıl yapılır

  3. melisa

    ooooooooooooooo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir