Anasayfa / Pedagoji / Bilgisayar Oyunu Oynayan Çocuklar Daha Sosyal

Bilgisayar Oyunu Oynayan Çocuklar Daha Sosyal

“Sen hala yatmadın mı?”, “ Oyun oynamanı yasaklıyorum.”, “Gözlerin bozulacak evladım.”, “Bunlara ayırdığın zamanı derslerine ayırsan alim olurdun, alim!”

Bu cümleler birçok gamer için ebeveynle sohbet mönüsünün vazgeçilmezleri arasında. Oyun oynamanın zararlı olduğuna dair inançlarımız gelişmiş olsa da Oxford Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir çalışma aksini gösteriyor. BBC’nin yer verdiği rapora göre deneysel psikoloji dalında çalışan Dr. Andrew Przybylsk ve ekibi günde 1 saatten az oyun oynayan gençlerin, hiç oynamayanlara göre daha uyumlu olduğunu keşfetmiş. Journal Pediatrics dergisinde yayınlanan rapor 10-15 yaş arası 5000 genci kapsıyor.

Gençlerin %75’i günde en az bir kere oyun oynadıklarını belirtiyor.

Normal bir okul gününde konsol ya da bilgisayarda ne kadar oyun oynadıkları sorulan çocuklar ayrıca aşağıdaki faktörlere göre de puanlandırma yapıyorlar:

Hayatından tatmin olma
Yaşıtları ile iyi geçinme
Zorda olanlara yardım etme
Hiperaktivite ve dikkatsizlik seviyeleri

Tüm cevaplar psikolojik ve sosyal uyumluluk seviyelerini belirlemek için bir araya getirildiğinde ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Günde 1 saatten az oyun oynayan gençlerin hayattan tatmin olma ve olumlu sosyal iletişim kurabilme noktalarında diğer gençlere fark attığı gözlemleniyor. Ayrıca bu grubun duygusal sorunları daha az ve hiperaktivite seviyesi daha düşük. Günde 3 saatten fazla oynayan gençler ise en az uyumlu olanlar…

Dr. Przybylski’ye göre video oyunları çocuklara ortak bir dil sağlıyor olabilir. Bu dilin parçası olmayanlar da dışlanıyor olabilirler. Bu noktada da eğitmenlerin, oyunlar ve teknoloji konusunda ebeveynlerin önyargılarını eritebilmesi önem kazanıyor.

 

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Otizm ve Otistik Çocukların Gelişimsel Özellikleri

Kanner otizmi, bireyin kendini soyutlanmış bir dünyaya hapsetmesi veya bireyin kendi içine kapanması ve dış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir