Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Oyun » Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddet Biriktiriyor

Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddet Biriktiriyor

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin ”biriktiği ve kalıcı olabileceği” sonucuna vardı.

Araştırmaya imza atanlardan Lauren Begue, daha önceki araştırmaların bu tür oyunların saldırganlığa etkilerinin anında ve kısa süreli olduğunu gösterdiğini hatırlatarak, ilk kez şiddet içeren bilgisayar oyunlarının uzun vadedeki etkilerinin incelendiğini vurguladı.

Bilim insanları, her gün 3 saat boyunca kadın ve erkek 70 öğrenciye şiddet içeren ve içermeyen bilgisayar oyunu oynattı. Davranış ve düşüncelerinin belirlenmesi için katılımcılardan, ”Trafik kazası gibi bir durumdan sonra çıkan tartışmada kazayı yapan ya da kazaya neden olan kişinin nasıl tepki vereceğini” düşünmeleri istendi.

Şiddet içeren oyunları oynayanlar bu kişinin saldırgan ve düşmanca tavır sergileyeceğini belirtti.

Öğrenciler daha sonra birbirleriyle karşı karşıya geldikleri ve birbirlerini cezalandırabilecekleri bir yarışmaya katıldı. Şiddet içeren oyunları oynayanların karşılarındakini daha fazla cezalandırdığı görüldü.

Her iki durumda da ilk günkü saldırganlık eğilimi daha sonraki günlerde arttı. Araştırma sonuçları Amerikan ”Journal of Experimental Social Psychology” dergisinin yeni sayısında yer aldı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Böyle Düşünmek Sizi Mutsuz Ediyor

İnsan bünyesi, fizik olarak güçlü hissetmesi gerektiği gibi, zihin olarak da güçlü davranmak ve o …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum