Anasayfa / Bağımlılık / Teknoloji Bağımlılığı / Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir

Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir

Gelişen teknoloji büyük kolaylıklar sağlarken diğer yandan da sağlığı olumsuz etkiliyor. Özellikle gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunları, algılama bozukluğundan öğrenme güçlüğüne, denge sorunlarından sosyal bozukluğa kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor.

Bilgisayar oyunlarında hızla akan oyun kareleri, kişiyi hızlı düşünme ve hızlı hareket etmeye sevk eder ve oyunun saatlerce oynandığı düşünülürse, beyin bir süre sonra oyundaki hıza programlanır.

Beyin, yapısı itibarıyla aynı anda birçok şeyi değerlendirir. Oyun temposuna alışan beyin, herhangi bir konuyu derinliğine analiz edemez. Bir diğer deyişle bir konu ya da nesneye yoğunlaşamayıp konu üzerinde yüzeysel geçişler yapar.

Özellikle öğrencileri etkiliyor

Beyni oyun temposuna alışan öğrenciler, derslerine yoğunlaşamaz ve başarısız olurlar. Oyun bağımlılığı nedeniyle oluşan dikkat dağınıklığı ve oyundaki hızdan kaynaklanan hiperaktiviteyle birlikte öğrenci her şeyden sıkılır hale gelir.

Algıyı zayıflatır, beynin dengesini bozar

Beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlayan bilgisayar oyunları, üst düzey öğrenme ve algılamayı engeller. Aileler, çocuktaki başarısızlığın nedenini bilgisayarda uzunca vakit geçirmeye bağlasa da asıl problem beyinde oluşan fizyolojik bozukluktur. Aynı bozukluğa çok hızlı okuma yapan kişiler de maruz kalabilir.

Görüntüleri üst üste ileri sararak çalışan herkes risk altındadır. Çoğu zaman bu kişiler, aniden oluşan algılama ve analiz zayıflığını, hayatlarındaki bir soruna bağlayarak bozukluğun kaynağını fark edemezler.

Oyun bağımlılığı suça teşvik edebilir

Şiddet içeren bilgisayar oyunlarında önüne gelen herkesi öldürmek için çaba harcayan kişi, arka planda anti-sosyal psikopatik kişilik bozukluğu varsa, gerçek hayatta da öldürme içgüdüsü ile hareket edebilir. Geçtiğimiz haftalarda Norveç’te 92 kişiyi öldüren katilin bilgisayar oyunu bağımlısı olduğunu hatırlamak gerekir. Beyindeki denge bozukluğu kitlesel katliamlara yol açabilir.

Bilgisayar oyunu üreten firmaların bu konuda hassas davranması gerekir. Oyunların saatte bir ara vermeyi sağlayacak şekilde üretilmesi daha iyi olur.

Bilgisayar bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Bilgisayar oyunları nedeniyle beyin dengesi bozulan kişi, en az 3 ay bilgisayar oyunlarından uzak durmalı ve beynini nadasa almalıdır. Bu bozukluğu yaşayan öğrencilere okula ara vermelerini tavsiye ediyoruz. Dinlenme süresince öğrenme faaliyetinin durdurulması gerekir çünkü. Kalıcı bozukluklar gelişmemişse beyin bir süre sonra normal fizyolojik yapısına döner.

Antidepresan, anksiyolitik gibi ilaçlar tedavide etkisiz kalır. En iyisi, TMS tedavisiyle beynin resetlenmesidir. Davranışçı bilişsel terapiler, dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğünü düzeltmeye yetmez.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

“Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Ancak yaşamımıza kattığı kolaylıkların yanı sıra olumsuz sonuçlarını da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir