Anasayfa » Klinik Psikoloji » Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz?

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz?

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz? diye sorulduğu zaman hiç bir insanın bu soruya hayır diyeceğini tahmin etmiyorum. Zira insan vücudundaki tüm organların çalışma şekilleri merak uyandırsa da hiç biri beyin kadar merak uyandırmamaktadır. Öyle ki anlaşılmaya çalışılan organın kendisi olan beyin ile kendisini anlama çabasına içine girmek gerçekten insanın kafasını karıştırmaktadır. Beynimizle beynimizi anlamak! sanırım bu çabamız her zaman devam edecek.

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz?

Bu başlık biraz iddialı belki ama sizlere yinede yararlı olacağını düşündüğüm birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum. Beynimizin çalışma şekilleri ve etkilerinin yani psikolojisinin nasıl olduğuna ilişkin bazı ipuçları vermek istiyorum.

Yüksek testosteron seviyesine sahip kişiler, başkalarının öfkesini ödül olarak görüyor. Yani bu kişiler kendilerine öfkelenilmesi ve öfke duymayı olumlu bir olay olarak algılıyorlar.

Araştırmalar, bazı insanların doğuştan gelen matematik yetenekleriyle doğduğunu ve beynin de doğuştan bu şekilde evrildiğini ortaya koymaktadır. Yani matematik beyinli kişiler aramızda dolaşıyor.

Şarkı söylemek endişeyi azaltır ve depresyonla mücadelede yardımcı olur. Yani beynimiz psikolojik olarak rahatlamak için sanatı kullanıyor ve kullanmayı seviyor.

Beynin psikolojisini olumlu ve olumsuz etkileyen en önemli organlardan biri bağırsaklarımızdır. Çünkü bağırsağın sinir sistemi ve beyin direkt bağlıdır. Bu nedenle bazı duygular mideyi hemen etkiler ve psikolojik olarak gerilimler mide sorunlarına yol açar. Yani beynimizin psikolojik sorunlarının ceremesini midemiz ve sindirim sistemimiz çekmektedir.

Arkadaşların yokluğu sigara içmek kadar tehlikeli olabilir. Bilim adamları, yalnızlık ile kalp krizi veya felce neden olabilecek protein pıhtılaşma seviyesi arasında bağlantı bulmuşlardır. Beynimiz yalnız ve kimsesiz kalınca psikolojik olarak kendisini kapatmaya ve depresyona girmeye meyilli olmaktadır.

Bazı insanlar genetik açıdan karamsar olma konusunda daha yatkındır ve negatif olayları diğer insanlara göre daha canlı olarak algılarlar. Psikolojisi zayıf beyinler bu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak iyimser olmayı öğrenebilirsiniz. Böyle bir özellikle doğmanız gerekmez.

Sürekli çeşitlilik istesek bile yalnızca sınırlı sayıda seçenek arasından seçim yapabiliyoruz. Bu, büyük menüler, kalın kataloglar ve geniş ürün yelpazesine sahip büyük süpermarketlerin neden kafamızda karışıklık yarattığını açıklıyor. Yani beynimiz psikolojik olarak sınırlı bir kısma göre hareket ediyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum