Anasayfa / Kişisel Gelişim / Beyninizi İstediğiniz Gibi Geliştirmenin 5 Yolu

Beyninizi İstediğiniz Gibi Geliştirmenin 5 Yolu

Her ne kadar zeki olursa olsun her insan, beynini daha etkin kullanabilmenin ve daha zeki olabilmenin yollarını arar.

Gün içindeki aktivitelerin, zekanız üzerindeki etkisini bilerek ya da bilmeyerek zaten yapıyor olduklarınıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Koordinasyon becerinizi artırıp ruh halinizi iyileştirmek ve olgunluk çağınızdayken de keskin hafızanızı korumak için bu beyin geliştirme yöntemlerini mutlaka uygulayın.

Hokkabazlık yapın

Oxford Üniversitesi’nde 2009 yılında yapılan çalışmaya göre, topları havaya atıp tutma şeklindeki hokkabazlık hareketini altı hafta boyunca, günde 30 dakika yapmak, beynin hareketin içine görsel bilgi işleme ile ilişkili alanında yeni hücrelerin gelişmesini sağlıyor. Bu hareketin yararları arasında koordinasyonu ve reflekslerin daha hızlı çalışmasını sağlama da var.

GPS’i kullanmayın

Araştırma, daha iyi navigasyon (yön) becerisi olan olgun yetişkinlerin hipokamplarında (beyindeki beyaz çıkıntı) daha fazla gri madde olduğunu ve bunun da bunama riskini azalttığını gösteriyor.

Yürüyün, terleyin

Çok az da olsa egzersiz yapmak beyin hücrelerini geliştiriyor. 2011 yılında yapılan bir araştırma, haftada üç kez, günde 40 dakika yürüyüş yapan olgun yetişkinlerin yaşa bağlı beyin hücre kaybı yaşamalarını bir yıldan iki yıla kadar tersine çevirdiğini gösterdi.

Derin nefes alın

Günde 20 dakika kadar meditasyon yapan kişilerde, beynin amigdala (beynin medial temporal lobunun derinlerinde yerleşen nöronların oluşturduğu badem şeklindeki beyin bölümü) denilen, duyguları düzenleyen bölümünde değişim görülüyor. Bu değişim, daha az depresyon ve daha fazla mutluluk şeklinde bir korelasyonu içeriyor.

Sevişin

Yapılan çalışmalara göre düzenli seks hayatı, anksiyeteyi azaltan hipokamp’ta (beyindeki beyaz çıkıntı) yeni hücrelerin filizlenmesini sağlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerle Konuşmak Daha Zeki Olmalarını Sağlıyor

İngilterede yapılan araştırmalara göre bilim adamları bebekler daha konuşmaya başlamadan aylar önce onlarla konuşmaya başlamanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir