Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Ben Nasıl İyi Bir Psikolojik Danışman Olacağım?

Ben Nasıl İyi Bir Psikolojik Danışman Olacağım?

Merhaba sevgili meslektaşlarım ve bu yıl aramıza okullarını başarı ile bitirip katılacak olan meslektaş adaylarım.Ben sizleri okulunuza ilk adım attığınız gün itibariyle meslektaşım sayıyorum ancak sizler halen okulu bitirmiş olmanıza rağmen kendinizi tam olarak bu alanda yetkin görmeyebiliyorsunuz. Bunu küçümseme yada eleştiri olarak değil tamamen benimde mezun olduğum dönemde yaşadığım o belirsizlikle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Okulda geçirdiğiniz 4 yıl içinde sürekli olarak eğitimlerinizde sizlere ideal bir psikolojik danışmanın nasıl olması gerektiği öğretilmeye çalışıldı. Sizlerde bu doğrultuda eğitim aldınız ve kendinizi bu şekilde okullara,başlayacağınız kurumlara hazırlıyorsunuz.Ancak tamda burada araya girmek istiyorum. Genellikle çalıştığınız okul veya kurumlarda ideallerle değil o kurum veya okulların kurallarına göre çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Bu sizde hayal kırıklığı yaratmasın çünkü çalıştığınız kuruma uyum sağlamalıınız sadece ideallerinizle olmaz.

Peki nasıl iyi bir psikolojik danışman olabilirsiniz sorusuna cevabımız ne olmalıdır?

Okulda özellikle özel eğitim veya çocuk psikolojisinde ödül kavramını tanımlarken iyi bir ödül dediğinizde hocanızdan tenkit almışsınızdır. Nasıl iyi, iyi nedir? evet iyi kavramı pek uygun değil burada, burada asıl önemli olan mesleğin gereklerine uygun psikolojik danışman nasıl olmalıdır. Burada okullarda öğrendiğiniz bir psikoloji danışman da olması gereken özellikleri tekrarlamayacağım.Onu yerine deneyimlerimle bazı tasarladığım maddeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 1. İstemediğiniz kurumda mümkünse çalışmayınız ve diğer alternatifleri gözden geçirin.
 2. Mutlaka çalıştığınız kurumdaki amiri iyi tanımaya çalışınız.
 3. Çalışma arkadaşlarınızla mutlaka en az bir kez selamlaşın ve hatırlarını sorun.
 4. Çalıştığınız kurumun ideallerini ve kurallarını tam olarak öğrenin.
 5. Öğrencilerinizden bir kısmının ismini öğrenmeye çalışın.
 6. Okulda çalışacaksınız mutlaka dönemde bir kez her sınıfa uğrayın kendinizi ve mesleğinizi isminizi vurgulayarak tanıtınız.
 7. Mutlaka yılda 5 ile 10 arasında seminer yada öğrencilerle toplantı yapın.
 8. Sosyal medyada öğrencilerinizle mesafeli olmak için mutlaka okulun ismi ile bir faceboo veya twitter da rehberlik adresi açın.Örneğin: şarköymetemrehberlik vb gibi. Bu şekilde hem öğrencileri reddetmemiş olursunuz hemde özel hayatınız size kalır ve buralardan faydalı bilgiler alabilrsiniz.
 9. Rehberlik kurulunu siz seçin ve rehberlik çalışmalarına yatkın çalışma arkadaşlarınız olsun.
 10. Mutlaka form tutun görüşme kayıt defteri,öğrenci ve veli görüşme formu ile öğrenci tanıma formu tasarlayın kendinize göre uyarlayarak oluşturun.
 11. Yılın başında mutlaka öğrenci tanıma formlarını dağıtın ve bu formlarda yer alan risk gruplarıyla en az bir kez görüşme yapın ve bunları kayıt altına alın.

Başarılar dilerim çalışmalarınızda arkadaşlar, ayrıca merak ettiğiniz her türlü soru için iletişim bölümünden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

Yorum Var

 1. Mezun olacak arkadaşlarımız için bir yazı dizisi olarak zaman zaman yaşayacağınız süreçlerle ilgili yazılar yazacağım, sizler de aklınızdaki soru işaretlerini yada merak ettiğiniz konuları buradan bizimle paylaşabilirsiniz.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: