Anasayfa » Psikiyatri » Beden Şekil Bozukluğu Hastalığı Nedir ?

Beden Şekil Bozukluğu Hastalığı Nedir ?

Gerçek bir bozukluk olmadığı halde fiziksel görünümle ilgili hayali bir bozuklukla aşırı uğraş ile belirli bir hastalıktır. Kişi beden algısında problemler yaşamaktadır.

Belirtiler anoreksiya nervozanın bir parçası ise bu tanı konmaz.

Genel toplumda görülme sıklığı % 0.1-1 kadar verilmektedir. Bazı araştırmalarda kadınlarda daha fazla olduğu ileri sürülmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluk olgularının % 12’si beden şekil bozukluğu hastalığı ölçütlerini de karşılamaktadır.

Sıklıkla diğer psikiyatrik bozukluklarla birlikte olur. Örneğin % 59 oranında depresyon, % 35 oranında sosyal fobi, % 29 oranında da obsesif kompulsif bozukluk ile birliktedir.
Bu olgular psikolojik açıdan güvensiz, duyarlı, obsesif, şizoid, anksiyeteli, narsisistik, içe dönük, hipokondriyak eğilimler gösterebilirler.

Ayırıcı tanıda psikotik belirtiler gösteren major depresyon, somatik tip sanrılı bozukluk ve şizofreni akla gelmelidir. Obsesif kompulsif bozukluk ile bağlantılı bir bozukluk olarak ele alanlar vardır.

Süregen ve dalgalanan bir seyir gösterir.

Sanrısal nitelik göstermeyen olgular özgül serotonin geri alım engelleyicilerine yanıt verebilir
Bazı olgular içgörü yönelimli psikoterapiden yararlanabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum