Anasayfa / Kişisel Gelişim / Başarı İçin Kötü Geçen Çocukluğunuzu Unutmalısınız

Başarı İçin Kötü Geçen Çocukluğunuzu Unutmalısınız

Hayata 1-0 geriden başlamış olabilirsiniz ama bu hayatınız hep böyle kötü devam edecek demek değildir. Günümüzde birçok başarılı insan geçmişinden sıyrılıp bugünlere gelmiştir.İsmini bilmediğimiz pek çok insan, çok zor yollardan geçip iyi günlere geldi. Siz neden aynısını yapamayasınız?

İşte size hem duygusal ve zihinsel sağlığınızı korumanız hem de iyi bir birey olmanız için öneriler.

Çocukluk anılarınız, özellikle anne babanız hakkındakiler, sizin yetişkinlik hayatınızı hala kötü yönde etkiliyor ve sağlıksız ilişkiler kurmanıza mı sebep oluyor? Bu illa böyle olmak zorunda değil! Tabii ki hepimiz geçmişimizin bir ürünüyüz ama bu, geçmişimizin şimdiki zamanımız ve geleceğimizi de yok etmesi anlamına gelmemeli.

İşte size kötü geçmişinizi arkanızda bırakmanız ve mutlu bir yetişkinlik dönemi yaşamanız için 7 öneri;

Hayat hikayenizi düşünün ve bunu kendinize göre kaleme alın. Böylece hikayenizdeki kurban olmaktan çıkın ve gücünüzü elinize alın. Kötü bir çocukluk yaşayan ve şu anda başarılı bir TV kanalında üst düzey yönetici olan M.C . bu yöntemi denemiş ve ‘’Çocukluk hikayeme bakmanın 2 çeşidi var. Birinde; ben o kadar sevilmeyen bir insanım ki, kendi öz annem bile beni evlatlık veriyor. Diğerinde; sürekli ezilen anneme ve suçlu babama bakıyor ve kendime onlardan daha iyisini yapabilirim diyorum. Birinde kurban benim, diğerinde ise karar ve güç bende.’’ Diyor.

Suçlamak, adil ve güçlü hissetmenizi sağlar, sanki biri size yaptıklarının bedelini ödeyecekmiş gibi. Ama buradaki problem şu; siz birilerini suçladığınız sürece hiçbir şey değişmeyecek. Neden?  Çünkü hayatınızın değişmesi için, bazı şeylerin değişmesini istemeniz lazım ve eğer suçlamak size iyi hissettiriyorsa, başkasını suçlamayı sevdiğinizi kabullenmelisiniz. Ve eğer bunu seviyorsanız, gerçekten değişmek istemiyorsunuz demektir. Bu nedenle suçlamak değişmenizi engeller.

M.C. bazen, kötü geçen çocukluğundan dolayı içinden gelen tepkilere asi bir müşteriymiş gibi bakıyor ve bunların üzerinde,sanki müşteri ilişkileri hizmetlisiymiş gibi çalışıyormuş. ‘’Çocukluğum aşırı hareketlerde bulunur, şikayet eder,her şeyin ne kadar zor olduğu ve her şeyin haksızlık olduğu konusunda söylenir ve ben sadece ‘evet, anlıyorum evet, bir problemin olduğunu biliyorum ama şu an meşgulüm, o yüzden lütfen otur ve sessiz ol.’ Diyorum ve sonra durumumu ve hislerimi değiştirecek üretken bir şeyler yapıp işime dönüyorum.’’

İster inanın ister inanmayın aile ve arkadaşlarınızdan daha çok kimse sizin bir ezik olarak kalmanızı isteyemez. Çünkü başarılı olursanız olabilecek iki şey vardır; 1) Gidersiniz ve 2) Onları arkanızda bırakırsınız. Bunu onları reddetmeniz için söylemiyoruz, kısaca söylemek istediğimiz; gözlerinizi açık tutun ve yakınınızdaki insanların sizin olduğunuz gibi kalmanızı istediklerini bilin.

13 yaşındaki oğlum fen dersinden nefret ettiğini söylediğinde ona, sınavdan 95 almanın okulda en sevmediği öğretmeninin yüzüne bir tokat atmakla aynı şey olacağını söyledim.’’ Diyor M.C. Öfkenizi başka yöne yönlendirmek hayatınızda iyi yönde ilerlemenizi sağlar.

Kötü geçen çocukluğunuzu arkanızda bırakmanız için 1 numaralı kural para biriktirmektir. Para güç demektir ve insanlar gücü sever. Biriktirdiğiniz her 1 TL’yi, sizin hayatınızı kötü yaşamanıza sebep olan insanlardan uzağa, ileriye attığınız bir adım olarak düşünün.

M.C. 10 yaşındayken bakkal çıraklığı yapmış. Yazın – kışın, yağmurda çamurda incecik bir tişörtle sabahtan akşama kadar hiç dinlenmeden çalışmış ve bundan dolayı karşılaştığı her işin ona çok kolay geldiğini söylüyor.  İşte size tavsiyesi; Zor bir iş bulun ve bu işte, kafanızdaki ses ‘artık 1 dakika bile dayanamayacağım’ demeyi bırakana kadar çalışın, ondan sonra yaptığınız her şey size çok kolay gelecek ve zor geçen çocukluğunuz sona erecek.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Öz güven probleminin altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Başarısızlık korkusu, aileden çok yakın birini kaybetmek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir