Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Babasız Çocuklar Daha Saldırgan

Babasız Çocuklar Daha Saldırgan

Mc Gill Üniversitesi?nden bilim insanları, babasız çocukların gelişiminin ne yönde etkilendiği sorusuna cevap aradı.

Babası olmayan farelerin sosyal davranışları ve beyni ile anne ve babayla büyüyenlerinki karşılaştırıldı.Babasız farelerin beyninin sosyal kontrol ve bilişsel faaliyetlerde rol oynayan bölümünün işlevinde bozukluklar belirleyen bilim insanları, bu hayvanların sosyal davranışlarının anormal olduğunu,anne ve babalarıyla büyüyenlere göre daha saldırgan davranışlar gösterdiğini gördü.

Araştırmaya imza atanlardan Gabriella Gobbi, çalışma fareler üzerinde yapılsa da sonuçların insanlar için de geçerli olduğuna dikkati çekti. Bilim insanları, babasız büyüyen çocukların yetişkin olduklarında daha anormal ve saldırgan davranışlar gösterebileceğini, özellikle kız çocuklarının uyuşturucu ve alkole yönelebileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Cerebral Cortex” dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar, annesiz büyüyen çocukların gelişiminin etkilendiğini, bu çocuklarda güven eksikliğinin yanı sıra aşırı kilo sorunlarının da görülebileceğini göstermişti.

Hakkında Admin

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yas Durumunda Bulunan Çocuklarla Nasıl Çalışılmalı?

Freud Yas ve Melankoli adlı eserinde, yas bize hiçbir zaman patolojik bir durum olduğunu ve …

Yorum Var

  1. İclal

    Zaten risk grubunda olan bu çocukların gelişimleri heran tehlikeye girebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir