Anasayfa » Aile » Babaların Çocuklarıyla İletişimlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Babaların Çocuklarıyla İletişimlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Hamilelik döneminde eşinize hoşgörü, anlayış ve özel ilgi gösterin.

Bebeklik döneminde bakımında görev alın.

Çocuğunuz üzerinde korkuya dayalı bir disiplin uygulamayın.

Babaların çocuklarını her koşulda (başarılarında da başarısızlıklarında da) sevdiklerini hissettirmeleri, çocuklarının kendi hayatlarındaki önemini çocuklarına ifade etmeleri,  sağlıklı bir güven gelişimi için çok önemlidir.

Yoğun iş temposu nedeniyle çocuklarıyla daha az vakit geçirmek zorunda kalan babaların da çocuklarıyla sağlıklı iletişim geliştirebilmeleri ve çocuklarına yeterli ilgiyi gösterebilmeleri mümkündür. Önemli olan kısa da olsa çocuklarla özel zaman geçirmek ve bu zaman diliminde çocuğun psikolojik ihtiyaçlarıyla ilgilenebilmektir.

Birden fazla çocuğu olanlar çocuklarını birbiriyle karşılaştırdıklarında değil kişisel olarak gelişmeleriyle ölçtüklerinde ve ödüllendirdiklerinde çocuklarını mücadeleden koparmazlar.

Çocukların babalarının özel ilgilerine ihtiyaç duydukları ve bu ilginin çocukların hem zihinsel hem de psiko-seksüel gelişimleri açısından çok gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarından ayrı olan ya da boşanmış babalar, sadece doğum günü ve özel günlerde değil düzenli olarak mektup gönderip arayarak çocuğunuzun onu sevmeye ve onunla ilgilenmeye devam edeceğinizden emin olmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu iletişimlerinizden bazılarının bir kopyasını saklamak ilerde onunla paylaşabileceğiniz kişisel bir günlüğe dönüştürmenize olanak sağlar.

Üvey babaların, üvey evlatlarına fazladan duyarlılık göstermeleri, öz babalarının hataları üzerinden ilişki kurmaya çalışmamaları faydalı olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir