Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Babalar, Annelerden Daha İyi Ebeveyn Oluyorlar

Babalar, Annelerden Daha İyi Ebeveyn Oluyorlar

Çocuk büyütürken anne ve babanın farklı stilleri olduğunu biliriz. Genelde anneler çoçuk bakımında daha iyidir gibi yaygın bir görüş vardır. Ancak şimdi yazacaklarımızı okuduğunuzda babaların ebeveynlikte iyi olduğu yönleri de göreceksiniz.

Çocukların risk almasına izin verir

Bir anne bebeği karnında taşıdığından, ona karşı daha temkinli ve koruyucu davranırken baba ise çocukların yeni bir şey öğrenmesi için müdahale etmeden çocuğun risk almasını sağlar. Mesela çocuk çitten atlarken, anne müdahale eder, baba ise bu olaydan ders alacağını ve bunun onu geliştireceğini düşünür. Yetkililer çocukların riskli fiziksel eğlence deneyimine sahip olmadıkları durumlarda yeni şeyler deneme isteklerinin azalabileceğini belirtiyor. Çoğu anne, babasının yanında olduğunu bilmesine rağmen çocuğu oynarken huzursuz olur. Oysa babalar da en az anneler kadar çocuğa göz kulak olurlar.

Çocuğunu korur

Çocukla ilgili ters bir şey olduğunda anne öncelikle babayı suçlama eğilimine yönelir. Anneler çocuğa sözel tavsiyeler vermeye yatkınken babalar farklı bir içgüdüye sahip olduğundan çocuğu kimse ondan daha iyi koruyamaz.

Detayları umursamaz

Bir baba kızını giydirirken sadece elbisesini giydirir, toka gibi ayrıntıları düşünmez. Anne ise rutin olarak kendisini her şeyin mükemmel olmasından sorumlu hisseder. Anne kendisinin nasıl göründüğünden çok kızının nasıl göründüğünü önemser. Baba ise kızı o şekilde olduğunda mutluysa o da mutlu olur.

Bir çocuk gibi davranır

Babalar tahta kaşığı mikrofon yaparak şarkı söyler gibi yapabilir, hayali birl kale yaratarak çocukla sonsuza kadar futbol oynayabilir. Oysa anne zamanında yemek pişirme, temizlik yapma, çocuğun derslerini takip etme gibi görevlerinden eğlenceye zaman bulamaz. Burada annenin yapması gereken bazı günlerde pratik yemekler yaparak çocukla geçirebileceği zamanı yaratması olacaktır.

Müdahale etmeden önce bekler

Baba, çocuğu ağladığında anneye göre hemen müdahale etmez. Müdahale etmeyerek hedefine daha kolay ulaşmasını sağlar. Bu, babaların çocukları gerçek dünyaya hazırlama yoludur. Çocukların kendi çözümleriyle sorunu çözmesi gelişimleri açısından önemlidir.

Her tartışmayı önemsemez

Bir baba çocukları banyo yapmak istemediklerinde zorlamaz, isteğine bırakır. Baba, çocuğu istediğini yapmadığında duygusal olarak düşünmez. Oysa anne benim dediğimi yapmıyorsa beni sevmiyor gibi düşüncelerle olaya duygusal açıdan yaklaşır. Rutin görevleri olduğundan bunu yaptırmak isterler oysa babalar daha esnektir. Doğru olan bunu ölüm kalım meselesi yapmadan bunun çocuk için gerekli olduğunu çocuğa açıklamaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Yorum Var

  1. Nihal

    Doğru bir tespit bence de

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir