Anasayfa » Ben Psikoloji » Ayrılma Kaygısı Bozukluğu Nedir?

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu Nedir?

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu (AKB); kişinin hayatındaki önemli ve çok sevdiği birine, anne ve babasına veya çocuklarına bir şey olacağından korkmasıdır. Bu nedenle bu kişilerden ayrılmayı, onları yalnız bırakmayı veya kendisinin yalnız kalması gibi durumlardan kişinin aşırı şekilde korkması durumudur.

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu (Bağlanma Sorunları) Nedir?

AKB psikoloji dünyasında uzun yıllar sadece çocukluk döneminde ortaya çıkan ev anne-babadan ayrılma korkusu olarak görülmüşse de aslında bu durum böyle olmadığı. son dönemde anlaşılmış ve AKB‘nin yetişkinlik döneminde de görülebilen bir tür kaygı bozukluğu anlaşılmıştır.

AKB’nin çocukluk döneminde ortaya çıkması sonrasında bu durum genellikle doğru destek ve bilinçli bir anne-baba yardımı ile 10’lu yaşlarda ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve yetişkinlik döneminde de devam eden AKB ise daha uzun sürebilmekte ve etkileri daha ciddi bir boyutta olabilmektedir.

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu Neden Olur?

AKB; genellikle çocukluk döneminde yaşanan travmatik bir durumun sonucunda gelişebilmektedir. Ve ilerleyen dönemlerde uygun bir tedavi uygulanmaması halinde ömür boyu etkileri görülebilmektedir. Ayrıca yine ergenlik ve yetişkinlik döneminde sarsıcı bir yaşam deneyimi sonucu kişilerde. özgül durum ve nesnelere karşı bir fobi oluşabilmektedir. (Olumsuz bir uçak deneyimi sonrası uçaktan korkma gibi.)4

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu Olan Kişiler Nasıl Davranır?

AKB’si olan kişiler genellikle anne-babalarının yada bir başka yakınlarının veya sevdikleri kişilerin başlarına kötü bir şey geleceğinden endişe ettikleri için yalnız kalmak ve o kişileri yalnız bırakmakta çok zorlanırlar. Sürekli onlarla beraber olmak ister ya da onlardan ayrılırlara öleceklerini, kaza geçireceklerini ve bunun gibi tehlikeli durumların ortaya çıkacağını düşünürler.

Özellikle AKB’si olan çocuklar, ebeveynlerinin öleceğinden ya da kaybolacaklarından (ya da kendilerinin kaybolacağından) korkar ve bu nedenle ayrılma durumunun düşüncesi bile onlarda kaygıya, kâbuslara hatta fiziksel anlamda çeşitli şikâyetlere dahi sebep olur. Bu nedenle çocukluk döneminde kreşe, okula ve dışarıdaki aktivitelere gitmek istememe, yetişkinlik döneminde evin dışlındaki faaliyetlere katılmada isteksizlik, işe dahi gitmek istememe yine bu kişilerin genel davranış özellikleridir.

Nasıl Tedavi Edilir?

AKB, uzun dönem devam eden bir kaygı bozukluğu olup ortaya çıkışı ne kadar geç olursa ortadan kalkması da o kadar zor olabilmektedir. AKB yaşayan kişilerin genellikle başka bir psikolojik sorun da yaşadıkları görülmektedir. Ve tedavi de öncelikle bozukluğun ortadan kaldırılmasına yoğunlaşılması gerekmektedir. Ayrıca AKB’si olan çocuklarla yapılan çalışmalar göstermektedir. Bu çocukların ebeveynlerinde de AKB bozukluğu görülmekte ve bazen sadece anne-babanın tutumu bile bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum