Anasayfa / Aile / İlişkiler / Aşk Zararlı Cinsel Yaşam Yararlı

Aşk Zararlı Cinsel Yaşam Yararlı

Aşk beyni nasıl etkiler?

Şunu unutmayın seks sağlığımız açısından fizyolojik bir ihtiyaçtır. Düzenli seks yaşamı, kadın ve erkeğin cinsel dürtülerini tatmin eder. Cinsel düzensizliğin getireceği stres, sinirlilik ve huzursuzluktan korur, zihni canlı tutar. Cinselliği belirleyen kadınlık ve erkeklik hormonlarının yönetim merkezi beyindir. Ruh halinin bozulması bu merkezleri olumsuz etkiler. Aşk, beyindeki feniletilamin denen maddenin salgılanması ile karşı cinse oluşan, beğenme, birlikte olma, yanından ayrılmama gibi yoğun duygudur. Hepsi beynimizin gücünü etkiler.

Yani aşk bir tür takıntı hastalığı mıdır? 

Aşk, mantık çerçevesinde yaşanırsa insanı mutlu ve huzurlu yapan, heyecan veren, beyni zinde tutan bir duygudur. Tabii bunun için duyguların karşılıklı yaşanması gerekir. Fakat bazen duygular tek taraflı olur.Kadın veya erkeğin karakterine bağlı olarak, ‘sevgiliye ulaşmak’ takıntı haline dönüşür. Her zaman karşı cins düşünülür, hayatın tek odağı hale gelen sevgiliye kavuşamamanın verdiği sıkıntı ruh yapısını bozar. Toplumdan kendini soyutlama, uykusuzluk, boş verme, bazen aşırı sinir, kendine olan güveni kaybetme gibi istenmeyen durumlar oluşur.

Bu hasta ruh yapısının tek amacı; ne pahasına olursa olsun karşı cinsle benzer duyguları yaşamaktır. Kişi duygularına mantığı ile yön veremez. Bazen birlikte olmanın imkansız olduğu durumlar vardır. İlk defa gördüğü ve hiçbir şekilde sosyal açıdan beraber olunamayacak bir kişiye aşık olmak ve hep onu düşünmek; öğrencinin öğretmene aşık olması, starlara aşık olmak, duyguları tek taraflı yaşamak ve bunu kabullenmemek gibi… Kim kendi kendine duygusal olarak eziyet etmek ister ki?

Aşk da salgılanan hormonlar da bir süre sonra etkisini yitirir. Aslında aşk ile aşk takıntısı aynı şey değildir.Kısacası, aşkta mantık çerçevesinde önlenemeyen yukarıda saydığım belirtiler varsa aşk,takıntıya dönüşmüş demektir. Bu durum aşkın kutsallığını ifade etmez. Kişi mutlaka tedavi olmalıdır. Çünkü bu noktada aşk beyne zarar verir.

Cinsel ilişkinin beyni etkilemesi nasıl oluyor? 

Hep söylediğimiz gibi seks; fizyolojik bir ihtiyaçtır. İnsanın beslenmesi düzeli spor yapması, zararlı maddelerden uzak durması bünyeye nasıl faydalıysa düzenli seks de beden için faydalıdır. Araştırmalar düzenli cinsel ilişkinin beyinde dolaşımı destekleyici, zinde tutucu, uzun yaşamayı destekleyici etkisi olduğunu göstermiştir.

Cinselliği yaşayamayan veya düzensiz yaşayanlarda stres, sinirlilik, huzursuzluk kaçınılmazdır. Cinsel işlevin başlamasının ve kontrolünün merkezi ise beyindir. Bu yüzden beyinde oluşan ruhi ve fiziki hasarlarda cinsellik hasar görür. Örneğin; bunayan bazı hastalarda beyin kontrolü azaldığı için cinsellik kontrol edilemez.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İlişkinizin Heyacanını Kaybetmemek İçin Öneriler

Her ne kadar uzun yıllar aynı kişiyle birlikte olmak muhteşem olsa da her uzun şey …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir