Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Aşil Sendromu (Gizli Başarısızlık Korkusu) Nedir? Neler Yapılabilir?

Aşil Sendromu (Gizli Başarısızlık Korkusu) Nedir? Neler Yapılabilir?

Aşil sendromu diğer bir deyişle gizli başarısızlık korkusu, psikoloji alanında kendisine sözdeyetkinlik olarak yer bulan bu kavram nedir?

Pek fazla bilinmeyen bu kavram şu şekilde açıklanabilir; gizli başarısızlık korkusu yaşayan insanlar, başkalarınca çok yetkin ve başarılı bulunan insanlardır ama bunlar kendilerine başkaları kadar güven duymazlar, kendilerini başkalarının gördüğünden daha zayıf hissederler. Bunun için daha çok çalışıp,daha çok enerji harcarlar,bu nedenledir ki gerginlik yaşarlar. Sözdeyetkinlik, belli bir alanda kişinin kendi hakkındaki düşük değerlendirmesi ile başkalarının onun hakkındaki yüksek fikirleri arasındaki büyük farkı ifade eder. Yani bu kişiler kendilerini başkalarının gözünden görürüler. Bunun sonunda da kendileri hakkında akılcı olmayan düşünceleri vardır. Zihin okumacılık yapma da bu kişilerin özelliklerinden bir tanesidir. Gerçekte başarılı olan bu insanlar, kendilerinin başkaları tarafından başarısız bulunacağından korkarlar. Gizli başarısızlık korkusu yaşayan bu insanlar, başarıya ulaşırken kendilerini çok yorarlar. Bu nedenle başarma duygusunun verdiği hazzı yaşayamazlar. Çünkü onlar kendilerini çoğu kez başarılı görmezler. Çok iyi performans gösterdikleri bir işte bile kendilerini başarısız görüp daha iyisini yapabileceklerini düşünüp yaptıklarını yeterli görmeyebilirler.

Aşil Sendromunun Ortaya çıkma sebepleri nelerdir?

Aşil sendromunun ortaya çıkmasının başlıca sebepleri; ebeveyn tutumları,öğretmenlerin davranışları,toplumsal etkenler olarak sıralanabilir.

Ebeveynlerin çocuklara karşı takındığı bazı tutumlar bu sendroma yol açabilir. Ebeveynlerin “sen çok başarılı birisi olacaksın”, “Sen mükemmel olmalısın.”,  “Sınıfın en başarılı öğrencisi sen olmalısın…” gibi sözler çocukta gizli başarısızlık korkusunun oluşmasına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte ebeveynlerin çocuklarına karşı alaycı konuşmaları da bir risktir. “ Sen mi sınavdan 100 alacaksın.”, “Sen, TIP’ı kazanacaksın öyle mi?” gibi cümleler de riskli cümlelerdir.

Bazı öğretmenler öğrencilerinden bazılarının çok çalışsalar dahi başarılı olmayacağını düşünürler. Bu durum öğrenciye yansıdığında öğrencide gizli başarısızlık korkusu oluşabilir.

Ayrıca televizyon reklamlarında artık birçok şey abartılarak gösteriliyor. Çocuk bunlara ulaşmayı amaçlayıp ulaşamazsa başarısız olur. Reklamlarda olduğu gibi tv dizileri için de aynı şey geçerlidir. Bu dizilerde genelde herkes tarafından elde edilemeyecek şeyler gösterilir. Bu da çocuk üzerinde başarısızlık korkusunu pekiştirir.

Neler yapılabilir?

  1. Kabul etmek:  öncelikle kişi böyle bir sorunu olduğunun farkına varmalıdır.
  2. Yüzleşmek:  kişi kendini güçsüz gördüğü yönlerini açıkça ifade etmelidir.
  3. Kendisinin Farkına Varmak: kişi güçlü olduğu ve kendini güçsüz hissettiği tüm yönlerinin farkına varmalıdır. Bu sayede kendisini daha iyi tanımalıdır.
  4. Bitirilmemiş işler: geçmişte uğranılan bir başarısızlıktan dolayı yaşanan bir sorun varsa bu olay çözülmelidir. Kişi bitirilmemiş duygularını şimdi yaşayarak geçmişin etkisinden kurtulmalıdır.
  5. Mükemmel olmaktan vazgeçmek: herkesin çok iyi yapabildiği işler olduğu gibi yetersiz olduğu işler de vardır. Bu yüzden tüm işleri en iyi şekilde yapamayacağımız gerçeğiyle yüzleşmeli ve buna göre davranmalıyız.

Hakkında uğur

2013 yılında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun oldum. şu anda milli eğitim bakanlığına bağlı bir ilkokulda rehberlik öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

İlginizi Çekebilir

Capgras Sendromu Nedir?

Bu sendrom Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 yılında “illusion des sosies” adı verilerek tanımlanmış bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum