Anasayfa / Psikoloji / Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Kişinin Özellikleri

Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Kişinin Özellikleri

15 yaşından beri devam eden bir biçimde, başkalarının haklarını saymama ve başkalarının haklarına tecavüz etme davranışları gösterirler. Genel popülasyonda erkeklerde %3, kadınlarda %1 oranında görülür.

1.Tutuklanmaları için zemin hazırlayan eylemlerde tekrar tekrar bulunur, yasalara ve toplumsal davranış biçimlerine ayak uyduramaz ve saygı göstermezler.Sıklıkla suç işler ve tutuklanırlar.Hırsızlık, yan kesicilik,tetikçilik, çek-senet tahsilatı, haraç alma, gasp,uyuşturucu ticareti, çıkar amaçlı çete kurma gibi suçları tekrar tekrar işleyen kişilerin önemli bir bölümü,antisosyallerdir. Ancak daha zeki ve yetenekli kimi antisosyaller böyle adi suçlar yerine, daha nitelikli suçlar işleyebilir, hatta kimi zaman ceza almamayı da başarabilirler. Politikacılar, kamu görevlileri, banka hortumlayanlar arasında da antisosyaller olabilmektedir.

2. Sürekli yalan söyleme, takma isimler kullanma ya da kişisel çıkarı, zevki için başkalarını aldatma ile belirli dürüst olmayan tutumlar gösterirler.İnsanları kandırmaktan ve işletmekten zevk alırlar. Eğlenmek içi yalan söylerler, uydurma hikayeler,anılar anlatırlar.Takma isimler kullanır ya da kendilerini başka biri gib tanıtırlar. Yalan söylemek konusunda mahirdirler, çok kolay ve hiç utanmaksızın rahatlıkla yala söyleyebilirler. Yalanları ortaya çıktığında da sıkılmaz ya da mahcubiyet duymazlar.Başka yalanlarla,yalanlarını gizlemeye çalışır ya da yalanlarını gerekçelendirmeye çalışırlar.

3.Dürtüsel olurlar ve gelecek için tasarılar yapmazlar.Canlarının istediğini, istedikleri zaman yapmak isterler.Güçlü ve nüfuzlu olmak ya da intikam dışında,uzun vadeli amaçları olmaz.İdealleri yoktur.Anlık hevesler peşinde koşmaktan, kendileri için zararlı olsa da, içlerinden geleni yapmaktan geri duramazlar.

4.Yineleyen kavga, dövüşler ya da saldırılarla belirli olmak üzere, sinirlilik ve saldırganlık gösterirler.Çok kolay sinirlenir ve çabuk kavga başlatırlar. Özellikle,küçük görülme ya da istediklerini elde edememe,kontrolden çıkmalarına neden olabilir. Trafikte ya da sokakta küçük bir olaydan, tanımadığı birlerini yaralayan ya da öldürenlerin çoğu antisosyallerdir.

5.Kendisinin ya da başkalarının güvenliği konusunda umursamazlık gösterirler.Tehlikeli araba kullanmaktan ya da tehlikeli sonuçlar doğurabilecek başka faaliyetlerde bulunmaktan çekinmezler.

6.Bir işi sürekli götürememe ya da mali yükümlülüklerini tekrar tekrar yerine getirmeme ile belirli olmak üzere, sürekli bir sorumsuzluk gösterirler.Borç alır ödemezler, taksitle alışveriş yapar,taksitleri ödemezler;kiralarını, elektrik paralarını, faturalarını ödemezler. Sosyal rollerini yerine getirmezler.Çocukları ve eşleriyle ilgilenmez, onların bakımını ihmal ederler. Çocuğu hasta olduğu halde doktora götürmeyip elindeki parayı içkiye, kumara harcayabilirler.Hemen her konuda, öncelikle kendilerini düşünür, yakınları da olsa, başkalarının sorunlarına karşı duyarlılık gösteremezler. İnsanlardan yardım ve ilgi bekler, ama kimseye yardım etmezler.

7.Başkasına zarar vermiş, kötü davranmış ya da başkasından bir şey çalmış olmasına karşın, ilgisiz olma ya da yaptıklarına kendince mantıklı açıklamalar getirme ile belirli olmak üzere, vicdan azabı çekmezler.Yaptıkları hiçbir kötülük için vicdan azabı çekmez,her durumda kendilerini haklı görmeyi başarırlar. Araba çalarken yakalanan biri, öfkeyle kapıyı kilitlemediği için, asıl suçlunun, arabanın sahibi olduğunu söylemekteydi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sınırda Kişilik Bozukluğu ve Kişinin Özellikleri

Temel özellikleri, insanlar arası ilişkilerde, kimlik duygusunda ve duygulanımda tutarsızlıklar ile itkilerini kontrol etmekte zorluk çekmeleridir. Toplumda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir