Anasayfa » Özel Egitim » Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu araştırmada hamilelik sırasında antidepresan kullanılmasının bu riski büyük ölçüde arttırdığı ortaya konmuştur.

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Bu çalışmaya imza atan Prof. Bérard, hamilelik esnasında ilaç kullanımı üzerine araştırmasını 145,456 hamileliği değerlendirerek yapmıştır. Professor Anick Bérard; Otizme sebep olan etkenlerin çeşitliliği halen belli olmamasına rağmen, bu problemde hem genetik hem de çevre faktörü rol oynadığını belirtmektedir. Çalışmada hamileliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde alınan antidepresanların, çocuklarda 7 yaşına kadar otizm teşhisi konulmasında özellikle de seçici  serotonin  geri alınım inhibitörleriyle (SSRI) riskin iki katına çıktığını belirtmektedir.

145,456 Çocuk İncelendi

Quebec Hamilelik Kohort çalışmasında alınan veriler on yaşına kadar 145,456 çocuktan alınan veriler incelendi. Annelik ve depresyonun otizmle ilişkilendirildiği biliniyor. Ayrıca sosyo ekonomik durum da değerlendirildi. Antidepresan maruziyetini anneden gelen (genetik)  veya artan antidepresan kullanımı hamileliğin ikinci –üçüncü trimesteri boyunca incelendi. Bu periyotta kritik beyin gelişimi gerçekleştiği için bu dönem seçildi. Bütün çocuklar arasında yapılan araştırmada, sonradan otizm teşhisi konulan çocuklar atipik otizm, Asperger sendromu ve yayılmış gelişimsel bozukluklara bakıldı.

Sonuç olarak bu iki grubun istatiksel ilişkisi incelendi ve riskin % 87 arttığı gözlendi. Bu sonuçlar uzmanlar tarafından teşhis edilen çocuklarda değişmeden kaldı. Elde edilen bulgular çalışmada , otizm teşhisi konulan 1,054 çocuğun annelerinin hamilelikte antidepresanla tedavi edildiği görüldü.

1966’da 10,000’de 4 olan otizm riski, bugün 10,000’de 100’e

Ayrıca 1966’da 10,000’de 4 olan otizm riskinin, bugün 10,000’de 100’e çıktığı tespit edildi. Tabi bu artışta daha iyi teşhis ve otizm çeşitlerinin artışı da rol oynasa da , araştırmacılar çevresel faktörlerin de rol oynadığını belirtiyor. Serotonin rahimde hücre bölünmesi, nöron göçü, hücre farklılaşması ve sinaptogenesis gibi pek çok prosesi etkiliyor. Bazı depresanlar serotoninin inhibisyonu üzerinden işlediğinden, rahim içinde fetüsün beyin gelişimine negatif etki gösterebilir. Bu uzun süreli çalışma sayesinde gebelikte antidepresan kullanımının çocuklar üzerindeki uzun süreli nörogelişimsel etkileri olduğu tam olarak tespit edilmiş olmuştur.

Hamilelikte Ne Yapılmalı

Hamilelik döneminde özellikle anne adayları bir çok açıdan hassas olmaları sebebiyle çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmeleri de muhtemeldir. Bu sebeple bu dönemde eğer çeşitli psikolojik sorunlar varsa bunların üstesinden gelmek adına öncelikle antidepresanlar yerine psikoterapiler tercih edilmelidir. Psikoterapi hizmeti alan kişilerin de bir çok açıdan psikolojik sorunlarını atlatabildikleri bilinmekte ve psikolojik sorunların tek çözümünün psikiyatrik ilaçlar olmadığı bilinmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

İntihar riskini tespit eden kan testini bulan araştırmacılar intiharın insanlığın başına bela olmuş önemli bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum