Anasayfa / Psikiyatri / Annenin Depresyonu Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Annenin Depresyonu Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Annenin Depresyonu Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Depresyon nedeniyle yeterince ilgi görmeyen çocukta, daha düzensiz beslenme saatleri, düzensiz beslenme içerikleri, düzensiz uyku saatleri, daha çok abur-cubur ve paketli ürünler tüketme alışkanlıkları, daha az hareket etme düzeyi ve televizyon ya da bilgisayar başında daha uzun süre geçirme gibi durumlar görülüyor.

Annenin aile için yemek yapmasından tutun da uyku ya da uykusuzluk süreleri bile çocuğu böyle direkt etkiliyor. Daha az ilgili, daha az yemek yapan, daha çok uyuyan ya da uykusuzluk çeken anneden en çok etkilenen, onun yanında hayatı bire bir yaşayan, onun penceresinden hayata bakan evlatları oluyor.

Depresyondaki anne ne yapmalı?

O nedenle günümüz annelerine sesleniyorum, bazen hepimiz mutsuz zaman dilimleri geçiriyoruz, sıkıntıya, strese, üzüntüye düştüğümüz günler oluyor. Her ne yaşarsak yaşayalım bunu çocuğumuza mümkün olduğu kadar yansıtmayalım. Bir dostumuzla, eşimizle ya da tabii ki gidebiliyorsak bir psikiatriste giderek içimizi dökmek hepimizin en temel ihtiyaçlarından oldu artık günümüzde.

Yaşadığınız sıkıntıyı çocuklarınıza hissettirmemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri onların kahkahalarla güldükleri, mutlu oldukları zamanları gözünüzün önüne getirmek Onların mutluluğu bir süreliğine de olsa sizi rahatlatır ve kendi mutsuzluğunuzu en azından onlara yansıtmanızı engeller.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir