Anasayfa » Aile » Anne Sütü Bebek İçin Antibiyotik Görevi Görüyor

Anne Sütü Bebek İçin Antibiyotik Görevi Görüyor

Solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğü bu mevsimde öksürük ve burun akıntısı gibi şikâyetler nedeniyle birçok çocuğa hatalı ilaç tedavisi uygulanabiliyor. Ancak antibiyotikler, bakterilere karşı etkili ilaçlar olduğu için virüs enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılamayacağını unutmamak gerekiyor.

Antibiyotik tedavisi almak, vücutta denize atılan bir bomba etkisi yapıyor. Çünkü antibiyotiklerin yarattığı etki, zararlı mikroplara olduğu kadar insan sağlığı için gerekli olan yararlı mikroplara da yıkıcı oluyor. Bunlar arasında özellikle sindirim sistemi içinde yaşayan yararlı mikroplar yani flora, vücut sağlığının devamını sağlamakta çok önemli rol oynuyor.

Bebek bağırsağı florasının temeli vajinal doğum sırasında atılıyor. Sezaryen doğum yöntemi ile dünyaya gelen bebeklerin anneden aldıkları mikroplar ve bunların sindirim kanalında koloniler kurarak çoğalmaları ise daha farklı oluyor. Anne memesi ve anne sütü de bebekte flora yapısı ve özelliklerini etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor.

Süt çocukluğu döneminde kullanılan antibiyotikler, bağırsak florası üzerinde olumsuz etkiler göstererek mikroplar ve dirençli bakterilerin sindirim sistemine yerleşmesini kolaylaştırıyor. Bu mikroplar ishalli hastalıklar ve bağırsak enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Bebekte karın ağrısı ve gaz sancısı gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Ayrıca florası iyi olmayan bebeklerde alerjik kökenli hastalıklar daha sık görülüyor. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ?clostridiumdefficle? gibi mikroplar da kalın bağırsakta iltihaplar ve kanama görülmesine yol açıyor. Dışkının sümüklü ve kanlı olması da antibiyotik tedavisinin olumsuz sonuçları arasında bulunuyor. Antibiyotikler; nezle, solunum yolunun basit enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanıldığında yarardan çok zarar veren ilaçlar oluyor. Bu durumda en zararsız ve en doğal mikrop öldürücü maddenin ?anne sütü? olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir