Anasayfa » Kişisel Gelişim » Anne Olmak Beyni Geliştiriyor

Anne Olmak Beyni Geliştiriyor

ABD?de yapılan bir araştırma, çocuk sahibi olmanın kadınlarda beynin büyümesini sağladığını öne sürdü.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, annelerin stresle daha iyi baş edebildiği, hafıza gerektiren işleri daha iyi tamamladığı ve sorunlara daha iyi çözüm getirdiğini gösterdi.

ABD?li bir biyolog, çocuk sahibi olan kadınların zamanla beyinlerinin büyüdüğünü ve zekalarının arttığını belirtti.

Longwood Üniversitesi biyoloğu Adam Franssen ve meslektaşları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde anneliğin beyni büyüten ve zekayı artıran etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Smithsonian Dergisi?ne röportaj veren Franssen, ?Doğum yapmış farelerle bakir fareleri aynı labirente koyup ve eğittiğinizde, doğum yapmış farelerin labirentten daha hızlı çıktığını görüyorsunuz? dedi.

Franssen, beyindeki değişimin hamilelik sürecinde yaşandığına inanıyor. Beyindeki sinirler büyüyerek daha fazla protein üretiyor veya birbirleri arasındaki iletişim kapasitesi artıyor.

Yaşanan değişimler, annelerin çocuklarını korumak için sezgilerini güçlendiriyor. Bilim insanları, ayrıca, annelerde önemli beyin hasarının daha hızlı tedavi olduğunu ifade etti.

Franssen, anne olmanın faydalarının çok fazla olduğunu ve bu faydaların babalarla çocuk sahibi olmayan kadınlarda nasıl yaşanabileceğini düşündüklerini belirtti.

ABD?li araştırmacı, ?Babaların daha akıllı olması için ne yapılması gerektiğini bilmek istiyorum… Hormon tedavisinin işe yaradığına ve östrojenin beyne yardımcı olabildiğine dair delil var. Ya da anne olmanın dışında zekayı artırabilecek çevresel faktörler olabilir? dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sevgililerin Kalbi Aynı Hızda Atıyor

ABDdeki California Üniversitesinden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin,  romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp  atış hızının ve soluk …

Yorum Var

  1. Hüsna

    Allahın lütufları bitmez bir lütfu da bu olsa gerek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir