Anasayfa » Genel » Anne Babaların Çocuk Cinselliği İle İlgili Soru ve Cevapları

Anne Babaların Çocuk Cinselliği İle İlgili Soru ve Cevapları

Anne babaların çocuklarının cinsel gelişimi ve eğitimi ile ilgili sordukları sorulardan bazıları;

1.Kardeşler aynı odada yatabilir mi?

5 yaşına kadar farklı cinsten kardeşler aynı odada yatabilirlerse de bu yaşta ?utanma duygusunun gelişmesi (giyinme ve soyunmada) nedeni ve cinselliği keşfetme merakı nedeniyle çocuklar arasında cinsel içerikli oyunların oynanması söz konusu olabilecektir.

2.Çocukların anne-babaları ile aynı odada yatmaları doğru mudur?

Yatak odanız size aittir. Üstelik çocukların yaşları ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, cinsel ilişki sırasında duyacaklarından ve göreceklerinden etkileneceklerdir. Çocuğun kendine olan güven duygusunun gelişebilmesi için erken yaşlarda kendi odasında tek başına yatabilmeyi başarması gerekir. Çocuğunuzu her açıdan korumak için aynı odada yatmamalısınız.

3.Çocuğuma cinsellikle ilgili bilgi vermekle onun merakını  erkenden uyandırmış olur muyum?

Hayır. Aksine açık, kısa, doğru ve doğal bir biçimde verilen bilgiler çocuğun anne-babasına olan güvenini pekiştirir ve tatmin edicidir. Başkalarına soru sormak durumunda kalmaz.

4.Cinsellikle ilgili sorular sormaktansa odasına kitap bıraksam olur mu?

Kesinlikle hayır. Kitabı çocuğunuzla birlikte okuyabilirsiniz ama kitabı ona vererek bu sorumluluğu yerine getirmiş olamazsınız.

5.Çocuğumun cinselliğe olan ilgisi birden arttı ne yapmalıyım?

9-14 yaş bu ilginin arttığı bir dönemdir. Sorduğu sorular ve gösterdiği ilgi karşısında telaşlanmayın. Her soruya doğal bir tavırla, zamanında ve doğru cevaplar verin. Cinselliğe yönelik ilgisi uzun süre devam ettiği ve sadece bu alana yoğunlaştığı takdirde bir uzmana danışın. İlgi doğal olmakla birlikte yaşamın diğer alanlarında uzaklaşacak kadar yoğunlaşma ruhsal sorunları ifade eder.Uzman yardımıyla yolunda gitmeyenleri bulmak gerek.

6.Benim çocuğum hiç soru sormuyor ne yapmalıyım?

Her çocuk cinselliği merak eder. Yanlış anne baba tutumları çocuğun soru sormasını engeller (Daha önceki girişimleri yanıtsız kalmış, bu konunun konuşulmaması gereken gizli bir konu olduğu mesajını almış,vb.).Uygun fırsatlar yaratarak (film, tv programı,günlük yaşamda karşılaşılan durumlar) konuyu siz açın ve soru sormasını sağlayın. Sizin rahatlatıcı tavrınız onu da rahatlatacak ve doğru bilgileri sizden almış olacaktır.

7.Sünnet yaşı ne olmalı ve çocuğumu nasıl hazırlamalıyım?

Sünnet dinsel inançlar ve gelenekler doğrultusunda yapılmakla beraber sağlık açısından da önemlidir.Çocukla sünnete ilişkin korkutmamak, korkutucu şakalar yapılmasını engellemek gerekir(?Sen sünnet olunca görürsün!?, ?ne zaman keseceğiz??, ?getirin bıçağı?).

Çocuk sünnet olduğunda penisinin kesilip, organının eksileceğinden korkar.Çocuğa penisinin kesilmeyeceği sadece penisinin ucunda bulunan fazlalık olarak bulunan derinin alınacağı anlatılmalıdır.

Erkek çocuk kadar sünnet olacak çocuğun kız  kardeşi de bu konuda bilgilendirilmelidir. Sünneti toplumsal olarak eğlence düzenleyerek ve sünnet olan çocuğa hediyeler alarak  kutlanır.

Kız kardeşin kendisini dışlanmış olarak hissetmemesi için anne baba ona da destek vermelidir.Cinsel gelişim açısından çocuğun kendi vücudu ile çok fazla ilgili olduğu 2-7 yaş arası sünnet düşünülmemelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Cinsel Kimliklerini Nasıl Edinirler

Davranış (behavior) bir varlığın çevresindeki değişimlere karşı verdiği hareketli tepkidir.Cinsel davranışlar fizyolojik cinsel yanıtları, farklı erotik …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum