Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Anaokula Atanan Bir Rehber Öğretmen İçin Kısa Bir Kılavuz

Anaokula Atanan Bir Rehber Öğretmen İçin Kısa Bir Kılavuz

Bu yazıyı yazmamdaki amaç; anaokuluna yeni atanıp da “Anaokulunda ne gibi rehberlik faaliyetleri yapabilirim ki?” diye soran psikolojik danışmanlara bir nebze de olsa yol gösterebilmektir.

Büyük uğraşlarla, emeklerle büyük fedakarlıklarla PDR bölümünü kazandık. Kazandıktan sonra da yata yata geçeriz beklediğimiz ama aslında hiç de öyle olmayan; sunumlar, slaytlar, danışmalar, ödevler, makalelerden; eğitsel rehberlik, kişisel rehberlik, mesleki rehberlik vb bir sürü ders, uğraştan sonra mezun olduktan sonra bir kısmımız anaokuluna atandık. Eğer siz de benim gibi anaokuluna atandıysanız; ne yazık ki mesleki rehberlik, kişisel rehberlik ve eğitsel rehberlik gibi imkanlarımız azalıyor.  Bu da akıllara “peki ben burada ne yapacağım” gibi soruları beraberinde getiriyor.  Yapılabilecek şeyler her ne kadar çok azmış gibi görünse de aslında o kadar da az değil. Yani eğer isterseniz bazı dönemlerde işlerinizi yetiştirmek için yeterli zaman bile bulamayabilirsiniz. Bizlerin en avantajlı olduğu durumlardan birisi de bu; planlarınızı kendiniz yapıyorsunuz. Bugün yetiştiremediğiniz bir şeyi başka günlerde rahat rahat yapabilirsiniz. Peki anaokulunda bir rehber öğretmen neler yapabilir ya da yapmalıdır?

Eğitim öğretim yılının başında rehberlik çalışmalarıyla ilgili sizden rehberlik çerçeve programı istenecektir. Bu programı okulunuzun ihtiyaçları doğrultusunda istediğiniz gibi hazırlayabilirsiniz. Benim tavsiyem anaokulunda çalışacak rehber öğretmenlerin özellikle velilere yönelik çalışmalar üzerinde yoğunlaşması gerekiyor. Planı hazırlarken ayda en az bir kez veli semineri koymaya dikkat edin. Bu sizin veli ile olan iletişiminizi güçlendirecek ve iyi bir reklam yapmış olursunuz.

Rehberlik servisi olarak bazı komisyonları kurmanız veya yürütmeniz gerekmektedir. Bu komisyonların bir kaçı; PDR hizmetleri yürütme komisyonu, okul psiko-sosyal müdahale komisyonu, okulda şiddetin önlenmesi ile ilgili komisyon, BEP komisyonu vb komisyonlar var. Burada bunların içeriğine girmek istemiyorum. Bu komisyonlarla ilgili bilgilere başka kaynaklardan, benim anlatabileceğimden daha ayrıntılı bir biçimde, ulaşabilirsiniz.

Öncelikle eğitim öğretim yılının başında yapılacak olan veli toplantısı bizler için çok büyük bir fırsat. Bu toplantıda velilere kendinizi tanıtmanız, rehberlik servisinin ve psikolojik  danışmanın ne demek olduğu , bir psikolojik danışmanın hangi konularda uzman olduğu, velilere ve öğrencilere hangi konularda yardımcı olabileceği gibi konularda güzel ve etkileyici bir dille velilere bilgi verirseniz , velilerin gözündeki o ışıltıyı görebilirsiniz. Çünkü birçok veli böyle durumlardan mustarip, insanlara faydalı olduğunu görmek sizin çalışma şevkinizi de artıracaktır. Önemli konularda aylık veli seminerleriyle birlikte veliler sizi tanımaya ve sizinle bazı konularda konuşmak için randevu istemeye başlayacaklardır. Kardeş kıskançlığı, altına kaçırma, inatçılık, yalan söyleme, hiperaktivite vb konular velilerin size konuşmak için en çok geleceği konulardır. Bu konularla ilgili makaleler okumak, araştırmalar yapmak, bilgiler edinmek sizin için çok önemlidir. Eğer velinin size açtığı bir konu veya sorduğu bir soru hakkında yeterli bilginiz yoksa, veliye bu konuyu daha iyi araştırmak istediğinizi veya öğrenciyi sınıfta gözlemledikten sonra konuşmaya devam etmenin daha uygun olabileceğini söyleyebilrsiniz. Veli’ye daha sonraki bir tarihe yaklaşık 10-12 gün sonraya randevu verdikten sonra gerek araştırmalarınızı gerekse de sınıf gözlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer konu sizin eğitiminizi aşan bir konu ise gerekli yerlere refere etmeli, yönlendirmelisiniz. Bilginiz olmadığı bir konuda konuşmak çok tehlikelidir.

Anaokulunda yapabileceğiniz en önemli işlerden birisi de sınıf içi gözlemlerdir. Özellikle eğitim-öğretim yılının başlarında yapılan sınıf gözlemleri çok önemlidir. Öğretmenin gözünden kaçabilecek davranışlar ve durumlar olabilir, mesela DEHB, zihinsel gerilik veya üstün zekalılık, bazı davranış bozuklukları gibi durumları sizin de gözlemlemenizde fayda vardır. Çocuğun durumuyla ilgili öğretmeni, anne ve babasıyla iletişim halinde bulunmak gerek görüyorsak da doğru kurumlara yönlendirmek önemlidir. Çünkü bizlerin tanı koyma gibi yetkisi yok. O yüzden doğru yere doğru zamanda yönlendirme yapmalısınız.

Yapabileceğimiz güzel çalışmalardan birisi de ihtiyaç duyulan konularda öğretmenlere seminer vermek. Aylık öğretmen seminerleri hem öğretmenler hem de sizler için güzel bir kazanım olabilir. Seçeceğiniz konularda öğretmenlerin de fikrini alırsak daha faydalı olabiliriz.

Sene başında bizlerden istenen çerçeve programına öğretmenlerin sınıflarda uygulayacakları rehberlik etkinlikleri de bulunuyor. Bu etkinliklerin bir çoğunun sadece ismi var kendileri yok J. İçlerinden etkinliklerin uygulamasının da bulunan etkinlikleri öğretmenlerle haftalık olarak paylaşabilirsiniz. Bu etkinlikleri bulmak biraz zor olabilir, çünkü MEB anaokullarındaki rehberlik etkinlikleriyle ilgili uygulama kitapçığı çıkartmadı. Ulaşabileceğiniz etkinlik sayısı da az ama yaklaşık olarak hafta da bir tane bulup öğretmenlere dağıtabilirsiniz.

Bir de ne yazık ki rehber öğretmenlere olumsuz bir bakış açısı var. Derse girme zorunluluğunun olmaması, kendi odası, masası olması diğer öğretmenlerin biraz olumsuz bakış açısına sebep olabiliyor. Gerçekten çalışan elinizden gelenin en iyisini yapan bir rehber öğretmen olsanız bile size karşı bazı olumsuz sözler davranışlar olabilir. Sizin bunlara kulak tıkamanız gerekmektedir. Sizin ne yapmanız gerektiğini bilmedikleri için, çalışsanız da çalışmasanız da siz bazılarının gözünde derse girmeyen ama ek derslerini tam alan MEB’in en rahat çalışanı gözüyle baktıkları için sizin sürekli yattığınızı söyleyeceklerdir. Siz bu söylemlere kulaklarınızı kapamalısınız. Çünkü siz onlara karşı değil kendi vicdanınıza karşı sorumlusunuz. Vicdanınız rahatsa gerisini sıkıntı etmemelisiniz.

Bazen normalde sizin yapmanız gereken bir iş olmadığı halde, en müsait siz olduğunuz düşünüldüğü için bazı ufak tefek işleri sizin yapmanız istenebilir. Burada iş sizin vicdanınıza kalmıştır, yapmak zorunda değilsiniz, ister yardımcı olun ister olmayın. Ama müsaitseniz ve yardımcı olabileceğiniz bir konu ise yardımcı olmanızı tavsiye ederim. (göz testleri, Projeler, Küçük çaplı geziler vb).

Bu veya bunun gibi çalışmaları yapabilmeniz için okulunuzun imkanlarının da iyi olması gereklidir. Bunun için gerekli özveriyi göstermeli, sık sık idareyle konuşma yapmanız gerekebilir (bilgisayar, yazıcı, projeksiyon makinesi vb)

Bu yazımı ana okuluna atanan psikolojik danışmanlara kısa bir kılavuz niteliğinde olması için kaleme aldım. PDR servisinden istenen dosya ve raporlardan bahsetmedim.  Bunlara başka sayfalardan veya yazılardan ulaşabilirsiniz. Bu yazının amacı “Anaokuluna atandım, burada ne yapabilirim?” diyen rehber öğretmenlere birazcık da olsa yol göstermek içindi. Biraz faydalı olabildiysem  ne mutlu bana…

İlk yazı deneyimim olduğu için yanlışlarım olmuştur. Kendimi ve yazılarımı geliştirmem ve daha faydalı olabilmem için eleştirilerinizi mutlaka ve mutlaka bekliyorum. Teşekkür ederim

Hakkında İbrahim HELVACI

İlginizi Çekebilir

MEB’den “Rehberlik Bölümüne” Yöneticilik Darbesi

Rehberlik alanına karşı MEB tarafından yanlışlara güç geçmiyor ki bir yenisi daha eklensin. Bu defada …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir