Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Mesleki Rehberlik / Almanca Öğretmenliği Bölümünün Tanıtımı

Almanca Öğretmenliği Bölümünün Tanıtımı

Yabancı dil öğretmeni, İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilere müfredatlarındaki İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Japonca, Rusça; dilbilgisi, konuşma, yazma, dinleme, okuma ve anlama becerileri kazandırma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

Bir yabancı dil öğretmeninin görevleri; eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlama, bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmaktır. Ayrıca öğretmen öğrencilerin başarıları değerlendirmek, başarıyı artırıcı önlemler almak, alanı ile ilgili gelişmeleri izlemek ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur.
Yabancı Dil Öğretmenliği programında okumak isteyen bir öğrencinin;

  • Üstün akademik yeteneğe sahip
  • Sözlü ifade gücü gelişmiş
  • Sabırlı
  • İnsanlarla iletişim halinde olmayı seven
  • Yaratıcı zekâ ve güçlbir belleğe sahip bir kimse olması beklenir.

Yabancı dil öğretmenlerinin çalışma ortamları genellikle okullar ya da dershaneler olduğundan kapalı ortamlardır. Bu meslek insanlarla bire bir iletişim kurmayı gerektirir.

Yabancı dil öğretmenleri; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî, özel okul ve dershanelerde öğretmenlik yapabilirler. Yabancı dil ile öğretim yapan üniversitelerin hazırlık okullarında okutman olarak çalışabilirler.

Yabancı dil bilmeyi gerektiren bazı özel kuruluşlarda görev alabilirler.Yabancı dil eğitimini lisans düzeyinde tamamlayanlar, diğer tüm ana bilim dallarında olduğu gibi, alanlarında veya ilgi duydukları bölümlerde yurt içinde ve yurt dışında yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler.

Yükseköğrenimini herhangi bir yabancı dil alanında yapmak isteyen öğrenciler Yabancı Dil Sınavına İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birini seçerek gireceklerdir.

Ayrıca, yabancı dil bilme ayrıcalığına sahip kişiler, KPDS, TOEFL, IELTS, Proficency gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlarda başarılı olmak şartıyla daha kazançlı işlerde çalışabilirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin Mesleki Gelişimine Nasıl Destek Olunur

Çocuklarınızın yetişkinliğe adım atması sürecindeki en önemli öğelerden biri meslek seçimidir. Anne Babalar olarak çocuklarınızın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir