Anasayfa » Bağımlılık » Alışveriş Bağımlılığı Bir Ruh Sağlığı Sorunudur

Alışveriş Bağımlılığı Bir Ruh Sağlığı Sorunudur

Alışveriş bağımlılığı (Onyomani) insanların akıl sağlığını bozmaya başlamıştır. Özellikle çok önemli bir sorun olarak görünmeyen bu bağımlılık birçok kişiyi ve aileyi çok ciddi sorunlarla yüz yüze getirmiştir.

Uzmanlar, alışveriş bağımlılığını ihtiyaca ya da alım gücüne bakmadan para harcama para harcama alışkanlığı olarak tanımlıyor. Alışveriş bağımlıları, el çantası gibi belli ürünlere odaklanabildikleri gibi, genel olarak her türlü alışverişe düşkün de olabiliyor. Hannover Tıp Fakültesi tarafından yakın bir zaman önce yapılan bir araştırma yetişkinlerin yüzde yedisinin bir şekilde alışveriş müptelası olduğuna işaret ediyor. Avrupa ve Amerika’da alışveriş bağımlılarının sayısının özellikle son 20 yılda arttığı belirtiliyor.

Alışveriş bağımlılığının altın da diğer bağımlılıklarda olduğu gibi “yerine koyma” mekanizması işlemektedir. Yerine koyma ile kişi yaşadığı bir problemi çözmek yerine o durumu düşünmekten kendisini alıkoyan bir eyleme odaklanmaktadır. Bu bağımlılık türünde de eylem alışveriş olmaktadır. Ancak alışveriş bağımlılığı kişiyi daha ciddi sorunlarla yüzleşmek zorunda bırakmakta ve var olan iyi olmama halini giderek kötüleştirmektedir.

Bu nedenlerle eğer sizde düzensiz ve aşırı alışveriş yapmaya başladığınızı düşünüyorsanız lütfen bu konuda bir uzmana danışarak geç olmadan bu konuda gerekli tedbirleri alınız.

Tüketimi mutlulukta arayanlar bir gün mutluluğu da tüketeceklerdir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum