Anasayfa / Psikiyatri / Akut Stres Bozukluğu Nedir?

Akut Stres Bozukluğu Nedir?

Travmatik olay dediğimizde, insanın kendisinin ya da sevdiklerinin fiziksel ya da psikolojik bütünlüğüne bir tehdit oluşturan, ani ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan, korku, çaresizlik ve dehşet gibi duygulara yol açan, olumsuz, stresli yaşantılardan bahsediyoruz. Travmatik olayları ikiye ayırabiliriz. Bunlardan ilki, doğal yollarla oluşan travmatik olaylardır.

Örneğin, ülkemizde de ne yazık ki çok acı örnekleri yaşanmış depremler, seller ya da kasırgalar, yanardağ patlamaları doğal yollarla oluşan travmatik olaylardır. İkinci grup ise insan eliyle oluşan travmatik olaylardır.Burada da; çeşitli kazalar ve patlamalar gibi kaza ile oluşan ve savaşlar, katliamlar, soykırımlar tacizler,tecavüz, terör eylemleri gibi bilerek ve amaçlı yapılan travmatik olayları örnek verebiliriz. Bunlara ek olarak sayabileceğimiz bir diğer grup travmatik olay ise, bunlardan farklı olarak fiziksel değil psikolojik tehdit yaratırlar. Bunlar da başarısızlık, dışlanma, ihmal, terk, kıyaslanma, aşağılanma gibi duygusal olarak zorlantılı yaşantılardır.

Kişi gerçek bir ölüm ya da ölüm tehdidi, ağır bir yaralanma, kendisinin ya da başkalarının fizik bütünlüğüne bir tehdit olayını yaşamış, böyle bir olaya tanık olmuş, ya da böyle bir olayla karşı karşıya gelmiştir. Kişinin tepkileri arasında aşırı korku, çaresizlik ya da dehşete düşme vardır.

Akut stres bozukluğunda, disosiyatif belirtiler, belirgin anksiyete ya da artmış uyarılmışlık belirtileri, travmayı hatırlatan uyaranlardan kaçınma, travmayı istem dışı sık sık hatırlama, rüyalarda görme ya da travma yeniden oluyormuş duygusuna kapılma gibi tekrarlama belirtileri görülür. Bu bozukluk en az iki günden 4 haftaya kadar uzayabilir. Travmatik olaydan 4 hafta sonra halen belirtiler devam ediyorsa ??akut stres bozukluğu?? tanısı yerine ??travma sonrası stres bozukluğu?? tanısı konulur.

Akut Stres Bozukluğu?nda ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır

1.Disosiyatif Belirtiler

Disosiyasyon, olağan şartlarda entegre olan düşünce, duygu, bellek ve kimlik gibi zihinsel süreçlerin birbirinden kopması, ayrılması şeklinde tanımlanmaktadır. Başka bir ifade ile bilincin bütünleşmiş işlevlerinde, bellek, kimlik veya çevrenin algılanmasında bozukluk olması durumudur.

Uyuşukluk, dalgınlık duyumları ya da duygusal tepkisizlik.

Çevrede olup bitenlerin farkına varma düzeyinde azalma

Çevreyi ve insanları olduğundan farklı algılama (sanki eşyalar, mekanlar, insanlar değişiyor, tanıdık değil gibi hissetme, yabancılaşma, v.b.)

Kendini olduğundan farklı algılama (sanki bedeni kendine ait değilmiş gibi hissetme, başka birisiymiş gibi hissetme, v.b.)

Yaşamındaki bir dönemi hatırlayamama ya da bazı bilgileri unutma.

2.Yeniden yaşantılama belirtileri

Travmatik olayı tekrar tekrar yaşama.

Göz önüne tekrar tekrar gelen görüntüler

Tekrarlayan düşünceler

Rüyalar

İllüzyonlar

?Flaşbek? epizodları (travma anı ile ilgili ani, beklenmedik görüntülerin birden gelmesi)

O yaşantıyı yeniden yaşar gibi olma ya da travmatik olayı hatırlatan şeylerle karşılaşınca sıkıntı duyma.

3.Travma ile ilgili anıları uyandıran uyaranlardan belirgin kaçınma (düşünceler, duygular, konuşmalar, etkinlikler, yerler, insanlardan kaçma)

4.Belirgin sıkıntı ya da artmış uyarılmışlık belirtileri (uyumakta zorluk çekme, huzursuzluk, düşünceleri yoğunlaştıramama, aşırı irkilme tepkisi).

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir