Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Akran Zorbalığı ve Türleri

Akran Zorbalığı ve Türleri

Akran zorbalığı her geçen gün okul çocuklarının daha büyük bir bölümünü etkileyen önemli bir problemdir.Zorbalık yapan öğrenciler, kurban olarak seçtikleri bazı öğrencilere doğrudan ya da dolaylı olumsuz örseleyici davranışlarda bulunur. Akranlarla kurulan ilişkiler, genel olarak eşit düzeyde yer alan ilişkilerdir. Taraflar bu ilişkiden çoğunlukla aynı ölçüde yararlanır ve katkıda bulunurlar.

Özellikle çocuk ve ergenlerin eğitim ve öğretim nedeniyle bir arada bulundukları okul ortamlarında gösterilen güç dengesizlikleri ve örseleyici eylemler, gelişimsel süreci olumsuz etkilemeleri nedeniyle önemlidir.Bahsedilen güç dengesindeki bozulma, ?akran örselemesi? veya ?akran zorbalığı? adı ile toplumsal yaşantının sürdürüldüğü her ortamda kendini gösteren önemli bir sorun haline gelmiştir.

Akran Zorbalığının Çeşitleri

Zorbaca davranışlar doğrudan ve dolaylı olmak üzere ikiye ayrılır. Doğrudan Zorba Davranış: Ebeveynler ve öğretmenler tarafından fark edilmesi daha kolaydır. Vurmak, itmek, engellemek, düşmanca hareket etmek,korkutmak, hakaret etmek, küçük düşürmek, bağırmak, lakap takmak gibi davranışları içerir.

Dolaylı Zorba Davranış: Ebeveynler ve öğretmenler tarafından tespit edilmesi daha güçtür.Arkadaş ilişkilerini bozmak, gruptan dışlamak, görmezlikten gelmek, şantaj yapmak ya da dedikodu çıkarmak gibi davranışları içerir.

Basit Bir Anlaşmazlık mı? Yoksa Zorbalık mı?

Zorbalık; vurma, itme ya da basit bir fiziksel şiddet olarak algılanmamalıdır. Zorbalık kavramı, fiziksel veya psikolojik olarak aynı güçte olan iki öğrencinin kavga etmeleri olarak görülmemelidir. Bedensel veya zihinsel yönden birbirine eşit iki öğrencinin kavga etmesi saldırganlık özelliği taşır; ancak ?zorbalık? olarak nitelendirilemez.

Bir davranışın zorbalık olarak nitelendirilebilmesi için, içerisinde ?güç dengesizliği? olmalıdır. Güç dengesizliği; akranlar arasında fiziksel, psikolojik ya da sosyal olarak bir öğrencinin diğerinden daha güçlü olmasını ifade etmektedir. Ayrıca zorbalık tanımını yapabilmemiz için olumsuz davranışın ?tekrarlanır biçimde bir süre? devam etmesi ve davranışı gösteren kişinin ?kasıtlı? olarak karşıdaki kişiye zarar vermeyi hedeflemesi gerekmektedir. Bir çocuğun/gencin zorbalığa uğradığını belirten gerçek kanıtlar görmek ilk etapta zor olacaktır. Çünkü zorbalığa maruz kalan öğrenciler genellikle bu durumu ifade etmekten çekinirler.

Fiziksel yaralanmalar daha az görülür. Okulda zorbalığa maruz kalan çocuk ya da çocuğun arkadaşları tarafından öğretmene bir uyarı gelmediyse, öğretmenin bunu fark etmesi zaman alacaktır. Bu konuda durumu ilk fark edecek olanlar çocuğun anne-babası ya da birlikte yaşadığı diğer aile bireyleridir.

Çocuk/genç zorbalığa uğradığının ilk işaretlerini farklı biçimlerde verecektir.Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Okula gitmede isteksizlik, okuldan kaçma,
 • Akademik başarıda göze çarpan bir düşüş,
 • Hobi ve ilgi alanlarından uzaklaşma gibi.
 • Fiziksel nedeni olmayan hastalıklar,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Etrafındaki kişilere karşı şiddet kullanma,
 • İçe kapanma Agresif davranışlar sergileme,
 • Sık sık para ve eşya kaybetme,
 • Arkadaş grubunu değiştirme,
 • Şüpheli darp izlerinin varlığı,

Beklenmeyen ruh halleri sergileme gibi belirtiler çocuğun zorbalık davranışına maruz kaldığının işareti olabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Yorum Var

 1. Müjgan

  Bu konuda aile ve öğretmenlere çok iş düşüyor unutmayın ki zorbalık çocukta derin yaralar açabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir