Anasayfa / Aile / Ailenin Küçüğü Hep Küçük Kalıyor

Ailenin Küçüğü Hep Küçük Kalıyor

Annelerin, ailenin en küçük çocuğunun boyu konusunda  yanıldığı belirlendi. Avustralya’daki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden Jordy Kaufman ve ekibinin araştırması, annelerin en genç aile bireyinin boyunu olduğundan kısa  “gördüğünü” ortaya koydu.

Araştırmaya katılan annelerin çoğu, en küçük çocuklarının boyunu yaklaşık 7,5 santimetre kısa tahmin etti ancak en büyük çocuklarının boyu konusunda ise yanılmadı. Ayrıca, araştırmaya katılan 747 anneden yüzde 70’i aileye yeni bir  çocuğun katılmasından sonra, daha önce doğan çocuklarının bir anda büyüdüğü  hissine kapıldığını belirtti.

Bu durumun, en büyük çocuğun “daha büyük görünmesinden değil”  ebeveynlerin yanılsama içinde olmasından kaynaklandığını belirten bilim adamları, yeni çocukla öncekindeki yanılsamanın ortadan kalktığını ve gerçeğin görüldüğünü vurguladı.

Bu yanılsamanın adaptasyon mekanizması olabileceğini bildiren bilim  adamları, ailenin en genç üyesinin daha küçük algı, ebeveynlerin onlara daha fazla odaklanmasını ve ilgilenmesini sağladığına dikkati çekti.

Ayrıca bilim adamları, araştırma sonuçlarının, ailenin en küçüğünün,  büyüse de “hep çocuk kalmasının” nedenini açıklayabileceğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçları “Current Biology” dergisinde yayımlandı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir