Anasayfa » Aile » Aileleri Güçlü Kılan Alışkanlıklar

Aileleri Güçlü Kılan Alışkanlıklar

Çekirdek ailenizde beraberce katılacağınız etkinliklerin yanında, çocukları uykuya yatırma gibi gelenekler bulunması da büyük önem taşıyor. Hem toplumda, hem de onun mikro yansıması olan ailedeki geleneklerin hepsinin bir amacı vardır. Genellikle yardım almak ve yardım etmek hislerini pekiştiren bu gelenekler sayesinde, aile üyeleri kendilerini yalnız değil, güçlü hisseder. Bu da her türlü travmayla, kötü olayla ve zorlukla baş etmelerinde, aile üyelerine yardımcı olur.

Psikolojik olarak sosyal desteğiniz ne kadar güçlüyse, başınıza gelecek olan olaylara dayanma gücünüz de o kadar fazladır. Bu yüzden de aile içinde bazı küçük geleneklerin yerleşmesi ve bunların mümkün olduğunca devam ettirilmesi çok önemli. Zira bu gelenekler sayesinde hem anne-baba, hem de çocuklar, kendilerini çok daha güçlü hissedecek ve hayatta yaşadıkları zorluklarla da daha kolay baş edebileceklerdir.

 Aynı sofraya oturmak

Ailenin mümkün olan her akşam beraberce sofraya oturması, o gün yaptıklarını, günlerinin iyi ve kötü geçen yönlerini paylaşması, birliktelik hissini pekiştirir.

Akşamları bir araya gelmek ve sohbet etmek

Çocuklara uyumadan masal anlatmak

Birlikte tatile gitmek

Ailece bayram ziyaretlerine gitmek

Cenazeye, duaya katılmak

Yaşı küçük bir çocuğunuz varsa, belki de “ölüm” konusundan bahsetmek travmatik bir etkiye sahip olabilir. Ancak çocuğunuz ergenlik öncesi ya da ergenlik çağındaysa, doğru bir zaman olabilir. Cenaze ve dualarda aile üyelerin birbirine nasıl destek olduğunu gören çocuk, yarın başına bir şey geldiğinde onun da arkasında başkalarının olacağını görür ve kendisini daha güçlü hisseder.

Doğum ziyaretinde bulunmak

Düğün, sünnet, nişan vb. geniş aile etkinliklerine hep beraber katılmak

1.sınıfa başlayan çocuğu okula götürmek, çocuğun okul gösterilerine ailece katılmak

Pek çok çocuk okula başlamaktan ve ailesinden ayrı kalmaktan korkar. Bu yüzden 1. Sınıftan itibaren, okulun ilk gününde çocuğunuzun yanında olmak, ona verdiğiniz desteğin bir göstergesi olacaktır. Aynı zamanda, iki eliniz kanda, aklınız o günkü toplantıda bile olsa, çocuğunuzun yer aldığı tüm okul gösterilerine katılmanız da önemli bir gelenek.

Doğum günü kutlamak

Yeni yılı birlikte karşılamak

Çocuğunuza hediyeler almak, o geceyi hep beraber geçirmek, bazı oyunlar oynamak gibi yan etkinlikler sayesinde, yeni yılı birlikte karşılamak önemli bir aile etkinliğine dönüşebilir.

Çocukları uykuya yatırma seremonisine önem vermek

Her akşam dişlerin mutlaka fırçalanması, sonrasında pijamaların giyinilmesi, akabinde çocukların birer birer yataklarına yatırılıp üstlerinin örtülmesi gibi küçük hareketler, oldukça önemli.

Birlikte hafta sonu kahvaltısı yapmak

Anne babanın çocuklukta dinlediği hikâyeleri, oynadığı oyunları çocuklarına öğretmesi

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Anne Babaların En Sık Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Çocuk yetiştirmek aslında dünyanın en profesyonel mesleği ama bu konuda bir eğitim merkezi veya okul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir