Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Agresif Kişilerle Nasıl Başedebiliriz

Agresif Kişilerle Nasıl Başedebiliriz

Agresif (nefret dolu) kişilerle nasıl başedebileceğiniz konusunda sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Sakin kalın

Nefret dolu, negatif insanlarla baş etmenin ilk yolu sakin kalmaktan geçer. Zor insanlar, sizden de kendilerininki gibi tepki vermenizi beklerler ama onların bakış açısının size bir şey ifade etmediğini gösterirseniz size saldırmaktan vazgeçeceklerdir. Ayrıca enerji ve zamanınızı böyle insanlarla geçirerek kendinize haksızlık etmemelisiniz.

Onun seviyesine inmeyin

Zaman zaman karşınızdaki nefret dolu kişiye cevap vermek size çekici gelse de bu anlara yenilmeyin ve onun seviyesine inmeyin. Bu durumdan kurtulmanın daha iyi bir yolu mutlaka vardır.

Bu tavrın onun problemi olduğunu unutmayın

Biri size sözleriyle saldırıyorsa ve bunu altında yatan gerçek bir neden yoksa tek sebebi onun karakterindeki bozukluklardır. Karşınızdaki kişinin negatif tavırları tamamen onun problemidir, sizin değil.

Bakış açınızı değiştirin

Karşınızdaki kişi sizin itibarınızı sarsıyor ve size hakaret ediyorsa kendinize ilk olarak bunu neden yaptığını sormalısınız. Olaya onun bakış açısından bakın ve durumu onun açısından değerlendirin. Problemin kaynağını bulmak durumu değerlendirmenizi sağlayacaktır ve problemin büyümesini engelleyecektir.

Kendinizi o kişiden uzaklaştırın

Hayatınızdaki insanları yaşamınızdan kolayca çıkartmanızı tabii ki size önermiyoruz ama bazen yaşamınızdaki öncelikleri değerlendirmeniz de gerekir. Size zarardan başka bir şey vermeyen arkadaşlıklar için çabalamaya değmez. Hayatınızda size destek veren ve sizi mutlu eden kişileri barındırın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İşyerinde Vücut Dilinin Yedi Kusurlu Hareketi

Vücut dili çok önemli olmakla beraber özellikle işyerlerinde çalışanların karşılarındaki kişilere vedikleri olumlu yada olumsuz …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum