Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Oyun » 6 ay – 4 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı

6 ay – 4 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı

6-12 Ay aralığında oyuncaklar; Bebeğinizin yemek alışkanlıklarının değişmesi ile sosyal çevreyle olan ilişkisi de değişiyor.

6 aylık olan bebeğinizin anne sütü dışında başka besinlerle tanışmasının, bebeğinizin sosyal çevresinde olumlu etkiler yarattığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Etrafındaki objeleri artık iyice tanımaya başlayan bebeğiniz, yemek sırasında size ummadığınız sürprizler yapabilir.

6-12 ay arasındaki bebekler; İnsanların ve neslerin kaybolup ortaya çıkması gibi oyunlara tepkilerini açıkça gösterebilirler.

Fırlatma, sürükleme, açıp kapama, düşürme bebeğinizin yeni keşifleridir.Bu dönemin başlarında bebeğiniz emeklemeye başlayacağı için öncesinde onu emeklemeye özendirecek hareketli oyuncaklar alabilirsiniz.Yürüme evresinde bebeğinizin ayakta durmasına ve yürümesine yardımcı olacak aktivite oyuncakları alınabilir.Ayrıca iç içe girebilen kuleler , el ve göz koordinasyonunu sağlayacak renkli oyuncaklar, bu dönem çocukların vazgeçilmezidir.

Özellikle ilk 18 ay içerisinde renkli sesli, yumuşak, kırılmayan, mümkünse yıkanabilen oyuncaklar tercih edilmelidir.

1-3 Yaş aralığında ise;

Çocuğunuz yeni deneyimler yaşamaya hazırdır.Objeleri tanımaya, onları itip kendine doğru çekerek oyun oynamaya başlar.

1 yaş dönemi, bebeğin konuşmaya başlamasıyla birlikte, sosyalleştiği ve sürekli yeni kelimeler öğrendiği dönemdir. Hareket etmeye merakları gittikçe artmıştır.Onların bu ihtiyacını giderebileceği oyuncaklar seçebilirsiniz.

Yine bu yaşlarda bedenini daha iyi tanımaya başlarlar ve neler yapıp yapamayacaklarını keşfetmek isterler.Duydukları kelimeleri daha iyi telaffuz ederler, bu kelimeleri akıllarında tutarlar. Buna bağlı olarak işitsel dikkatleri doruk noktasındadır. Hiç yorulmadan tüm sesleri takip edebilirler.

18 ay sonrası yap-boz, lego, tahta bloke veya küplerden oluşan inşa oyuncakları, parmak kuklaları, küçük oyuncak hayvan figürleri yararlıdır. Artık “taklit etme” oyunları hoşlarına gider.

1-2 yaş döneminde ise başkaları ile işbirliği içinde oynamaya başlarlar. Taklit oyunlarına ilgi artar ve fiziksel aktivite büyük zevk verir. Bu dönemde hangi oyuncalar diye sorulur ise ipinden çekilebilen oyuncaklar.Eğitici olarak tahta bloklar,Legolar, küpler, iç içe geçirilerek şekler üretilebileceği yapbozlar. Renklere şekillere, seslere, rakamlara, kavramlara göre eşleştirme, sınıflandırma oyuncaklar.

1-3 yaş çocuklar telefon, bilgisayar gibi tuşlu, ses çıkaran cihazlara ilgi gösterirler. Çocuklara özel, sesli ışıklı oyuncak telefonlar, tuşlu ses çıkaran oyuncaklar, çocuğunuzun yavaş yavaş konuşmaya başladığı bu dönemde iyi birer yol gösterici olacaktır.

2 Yaş ve Üzeri oyuncaklar.

Bilgi ve sorgulamayı artırmalı, hayal gücüne katkı sağlamalıdır.

İleri seviye eğitici metotlar içermeli.

Alfabeyi, sayıları ve daha bir çok şeyi öğrenmeleri için onlarla konuşur ve eğlenceli şekilde yönlendirir.

Sürekli kullanımda aşınma, kırılma, bozulma gibi durumlara karşı dayanıklı olmalıdır.,

% 100 güvenli olmalıdır.

Çocukları ve büyükleri etkilemelidir.

İki yaşındaki çocuklar için, bilek döndürme becerisini kazandıkları iin çevirerek açılan kapaklı oyunlar, basit Legolar ve oyuncak arabalar oldukça yararlıdır. Büyük tahta inşaat blokları, oyuncak mutfak takımı, oyuncak ev, yıkama ve ütülemeyi taklit eden oyuncaklar alınabilir. İki yaşından itibaren okul öncesi devrede, çocuklar için küplerle oynama, resim yapma, donino taşlarını dizme gibi basit oyunlar da oldukça yararlı olacaktır.

2.yaşın sonuna doğru kendini herşeyi yapabilecek olan bir birey olarak gören çocuğunuz için basit düzenli blok yapım oyuncaklarını tavsiye edebiliriz.

3 yaşında günlük yaşantıda yetişkinlerin kulandığoı her tülü ev malzemelerin taklidi basit eşleştirme oyunları, dört altı parçalı puzzle gibi oyuncaklar tercih edilebilir.

3.yaşın sonunda resimlerini inceleyebilecekleri kitapların zihinsel gelişimleri için faydalı olduğunu düşünmekteyiz. Bu yaştan sonra okul öncesi (3-5yaş aralığı) çocuklar gerçekçi ayrıntıları ve işleyen parçaları olan oyuncakları tercih ederler. Genellikle planlı ve hedefe yönelik lego oyunları oynarlar. Hangi oyuncaklar; irili ufaklı tahta bloklar, birbirine geçmeli bloklar, Legolar, boncuk dizme, basit dokumalar.Renk şekilve resme göre eşleştirme oyuncakları, basit sayma oyuncakları vb. Bilim malzemeleri( büyüteç,mıknatıs el feneri, harf gibi)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum