Anasayfa / Pedagoji / 6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Sosyal-Duygusal Gelişimi ve Ailelere Öneriler

6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Sosyal-Duygusal Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Bu dönem çocuklarında üretmek ve yaptığı işlerde başarılı olmak isteği vardır. Çocuklar soyut kavramları kazanıp güdülendikçe güven artışı,çalışma ve başarılı olma isteği duyarlar. Aşağılık duygusu bu dönemde çocuklarda görülebilir.

Çalışkanlık isteği de özellikle ilkokulun ilk yıllarında yoğun bir biçimde görülebilir.Çocuklara göre bu dönemde eğlenceli bir başarı yarışı vardır.

Aileye Öneriler

Aile bu dönemde özellikle çocukların okulu sevmesi açısından çocuğu ödüllendirmek yerine okul başarılarını ve sevgisini içselleştirmesi sağlanmalıdır. Ona sözlü olarak  memnuniyetinizi ve takdirinizi belirtmek daha  önemlidir.Örneğin,?Davranışlarını çok beğeniyorum,seni böyle gördükçe çok mutlu oluyorum?,?Bu çalışmanı çok beğendim? şeklindeki sözel ifadeler çocuğun kendine güveninin artmasını sağlar.

Okul, çocuklar için bu dönemde çok önemlidir. Okuma-yazma yeteneği kazanılır.

Bu dönemde unutulmaması gereken şey çocukların her zaman bireysel farklılıklara sahip olduğudur.Örneğin;Mine okuma-yazma yeteneğini 9 ayda kazanır,Ayşe 12 ayda kazanır.Bu Mine?nin başarısız bir çocuk olduğu anlamına gelmez.Mine?nin gelişimsel bir özelliğidir bu konuda çocukların üzerine gidilmemelidir.Yani; ?Bak! Ayşe hemen öğrendi okuma yazmayı! Sen hala öğrenemedin,tembel? şeklinde bir konuşma ve özellikle çocukların bu tür konularda karşılaştırılması çocuğu daha çok başarısızlığa iter.

Çocuğun özgüveni azalır ve çocuk aşağılık duygusuna kapılıp, yaşıtlarından çok geride olduğunu hisseder.

Çocuğun başarıları takdir edilmeli, yetersiz olduğu durumlarda ise ailesi tarafından tekrar denemesi,öğrenmesi, daha çok çalışması için teşvik edilmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir