Anasayfa » Pedagoji » 6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Bu dönem latent (gizil,örtülü) dönemdir. Bu dönemde cinsel dürtülerde bir durgunluk gözlemlenir. Çocuk kendi cinsiyetinden olan ebeveynle iletişimini güçlendirerek, kendi cinsiyetine ilişkin toplumsal rolleri kazanmaya başlar.

Aileye Öneriler

Bu dönemde çocuğun kendi cinsinden olan ebeveynle iletişimi güçlenir.

Kendi cinsinden olan ebeveyn ona yakın, anlayışlı, dinleyici davranmalıdır.

Karşı cinsten olan ebeveyn de çocukla iletişimini aynı seviyede devam ettirmeli, eşi gibi o da çocuğa aynı yakınlık ve anlayışla yaklaşmalıdır.

Çocuk gelişiminde aileye düşen en önemli görev, eşler arasında çocuğa gösterilen tutum konusunda uzlaşma içinde olmaları, bu konuda yaşadıkları problemi çocuğa aksettirmemeleri, çelişkili davranmamalarıdır. Aksi taktirde çocuk da onlara karşı nasıl davranacağını bilemeyebilir.

Anne-babadan biri ile iletişimi olumsuzlaşabilir yani anne çok hoşgörülü baba seviyeli olursa çocuk anneye daha yakın olur. Babayla kurması gereken yakınlık engellenmiş olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum