Anasayfa » Pedagoji » 6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Dil Gelişimi ve Ailelere Öneriler

6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Dil Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Çocuk bu dönemde pek çok öğe içeren, karmaşık cümleler kurar.Beğenisini,memnuniyetsizliğini duygularını çok açık bir şekilde yalın bir dille ifade edebilir.

Bu dönemde çocuk yüksek sesli konuşabilir, bu heyecan ve duygu yoğunluğuna, kızgınlığa bağlı olabilir. Çocuk çok mısralı şiirleri öğrenebilir, hikayeler oluşturabilir, şarkılar öğrenir.

Aileye Öneriler

Bu dönemde aile çocukla konuşmalı, kendisini dilsel olarak ve onun konuşmasını geliştirici etkinliklere,gruplara katılmasına fırsat vermelidir.

Bu dönemde çocuklar duygu yoğunluğu, heyecan, sinirsel sebeplerden dolayı yüksek sesli konuşabilir.Bu tehlikeli bir durum değildir ama hem  çocuğun konuşmalarının anlaşılması açısından hem de toplumsal kurallar açısından uygun değildir.

Aile çocuğu bu konuda nazikçe uyarmalı, kendisi de çocukla konuşurken mümkün olduğunca sesini yükseltmemeli, sabit bir sesle konuşmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum